Islamofobi Sociale

FAX NEWS: Olsi Jazexhi komenton projektin e ekstremizmit te dhunshem ne Shqiperi

Ne nje interviste dhene per Fax News Dr. Olsi Jazexhi ka kritikuar iniciativen e Qendres Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm në Shqipëri në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe i mbështetur nga Departamenti Amerikan i Shtetit i cili ka nisur si nje projekt spiunimi kunder muslimaneve neper shkolla.
Jazexhi tregon qe projekti ne fjale po sulmon vetem komunitetin musliman ne vend, ndersa injoron grupet e ndryshme ekstremiste ne vend, sikur jane krimi i organizuar, radikalet katolike te cilet sulmuan flamurin turk ne Mirdite, nacionalistet ekstremiste etj. Ai thote qe ky projekt rrezikon te antagonizoje muslimanet dhe do te jete kunderproduktiv. Projekti synon te spiunoje myslimane dhe ktheje ata ne armiq modern te Shqiperise.

OPINIONE