Bota

Filmimi, shfaqen imazhet e ekipit të inteligjencës saudite ku dyshohet se u dërgua shkrimtari i WP, Khashoggi

Imazhet dhe filmimet e një “skuadre vrasjeje” 15-anëtarëshe që thuhet se u dërguan për të qëlluar Jamal Khashoggi dhe një furgon i zi që më vonë udhëtonte nga konsullata saudite, ku ai u zhduk, në shtëpinë e konsullit u botuan nga mediat turke të mërkurën, duke hedhur dritë mbi atë që në të vërtetë ka ndodhur me kolumnistin e humbur të Uashingtonit.

Lëshimi i fotografive dhe pamjeve të CCTV ngre presion mbi Arabinë Saudite një javë pasi Khashoggi u zhduk gjatë një vizite në konsullatë. Zyrtarët turq kanë frikë se ekipi ka vrarë shkrimtarin, i cili ishte kritik ndaj princit të kurorës Mohammed bin Salman.

Mbretëria i ka quajtur akuzat “të pabaza”, por nuk ka dhënë asnjë provë se Khashoggi u largua nga konsullata dhe nuk iu përgjigj kërkesave për koment të mërkurën.

Kanali i lajmeve 24 transmeton videon, duke sugjeruar që Khashoggi ishte brenda Mercedes-Benz Vito të zezë, e cila ngjante me një të parkuar jashtë konsullatës kur shkrimtari eci në 2 tetor. Kanali tha se furgoni pastaj lëvizi rreth 2 kilometra (1,2 milje) për në shtëpinë e konsullit, ku është parkuar brenda një garazhi.

Gazeta Sabah gjithashtu publikoi imazhet e asaj që ajo i referohej si “skuadra e vrasjes” e marrë me sa duket në kontrollin e pasaportave. Ajo tha se ata kontrolluan në dy hotele në Stamboll më 2 tetor dhe u larguan më vonë atë ditë.
Khashoggi kishte shkruar një seri kolonash për ëashington Postin, që ishin kritikë ndaj princit të Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, i cili ka udhëhequr një përpjekje gjerësisht të përhapur për të reformuar monarkinë suni, por gjithashtu ka kryesuar arrestimet e aktivistëve dhe biznesmenëve.

Të mërkurën, Post-i botoi një kolonë nga e fejuara e Khashoggi, Hatice Cengiz. Ajo pranoi se shkrimtari e vizitoi për herë të parë konsullatën më 28 shtator “pavarësisht se ishte disi i shqetësuar se ai mund të ishte në rrezik”. Më vonë ai u kthye më 2 tetor pasi u premtoi dokumentet e nevojshme, kështu që të dy mund të ishin të martuar.

Një imazh video mbikqyrje u shfaq të martën duke treguar Khashoggi-n duke ecur në konsullatën në lagjen e katërt të Leventit të Stambollit. Nuk ka dëshmi se ai është larguar nga konsullata, por zyrtarët turq ende nuk kanë ofruar dëshmi se ai ishte rrëmbyer ose vrarë.

“Në këtë kohë, unë i lutem Presidentit Trump dhe zonjës së parë Melania Trump për të ndihmuar në zbulimin e zhdukjes së Jamalit”, shkroi Cengiz. “Unë gjithashtu i bëj thirrje Arabisë Saudite, veçanërisht mbretit Salman dhe princit të kurorës Mohammed bin Salman, për të treguar të njëjtin nivel ndjeshmërie dhe lirimin e pamjeve të CCTV nga konsullata”.
Ajo shtoi: “Edhe pse ky incident potencialisht do të nxisë një krizë politike mes dy kombeve, le të mos harrojmë aspektin njerëzor të asaj që ndodhi”.

Khashoggi kishte kërkuar të bëhej shtetasi i SH.B.A. pasi jetonte në mërgim të vetëshpallur që nga viti i kaluar, duke pasur frikë nga pasojat për kritikat e tij ndaj princit, shkroi Cengiz.

Trump, i cili mori udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit si president i SHBA në mbretëri dhe dhëndri i të cilit Jared Kushner ka lidhje të ngushta me princin Mohammed, tha të martën se ai ende nuk kishte biseduar me Sauditët rreth Khashoggi.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Turke Hami Aksoy tha të martën se autoritetet saudite kanë njoftuar Ankaranë se ata ishin “të hapur për bashkëpunim” dhe do të lejonin që konsullata të kontrollohej. Është e paqartë kur do të bëhet një kërkim i tillë.

Ambasadat dhe konsullatat sipas Konventës së Vjenës janë teknikisht toka të huaja dhe duhet të mbrohen nga vendet pritëse. Arabia Saudite mund të ketë rënë dakord për kërkimin për të siguruar aleatët e saj perëndimorë dhe bashkësinë ndërkombëtare.

Burimi: Daily Sabah/ Gazeta impakt

OPINIONE