Ministri i Diaspores se qeverise Rama, Pandeli Majko dhe katoliku anti-musliman Tritan Shehu i Partise Demokratike, i kane bere thirrje shqiptareve te Maqedonise qe te votojne pro futjes se Maqedonise ne NATO ne referendumin e dates 30 shtator 2018. Ne dy shkrime te botuar ne gazeten Shqiptarja dhe Balkanweb, keta dy politikane te krishtere qe ne te kaluaren kane kontribuar ne rritjen e Islamofobise dhe shkeljen e te drejtave te njeriut ne Shqiperi u apelojne muslimaneve shqiptar te Maqedonise qe do votojne pro qeverise sorosiste te Zaevit ne Maqedoni.

Duhet te kujtojme ketu se ne kohen kur Pandeli Majko ka qene minister i mbrojtjes se Shqiperise, qeveria islamofobe e Fatos Nanos e ktheu Shqiperine ne nje vend qe mbeshteti agresionin amerikan ne Irak dhe ne Shqiperi CIA ndertoi burgje sekrete ku u torturuan muslimanet. Pandeli Majko eshte gjithashtu mbeshtetes i zjarrte i xhihadisteve iraniane qe Shqiperia strehon.

Ne anen tjeter Tritan Shehu, pas konvertimit te tij ne katolik, eshte nje nga zerat me agresiv kunder Islamit, Turqise dhe muslimaneve ne Shqiperi. Te dy keta fanatike anti-musliman tani u bejne thirrje muslimaneve te Maqedonise qe te fusin vendin e tyre ne aleancen e NATO-s.

Apelimi i Tritanit dhe Pandit ndaj shqiptareve te Maqedonise qe ti bashkohen NATO-s, eshte njesoj sikur ujku ne fabulen “Ujku dhe kau” kur i apelon kaut qe te heqi briret. Apelimit te Tritanit dhe Pandit nga Shqiperia i jane bashkangjitur edhe shume anti-muslimane te terbuar ne Maqedoni, njerez sikur Artan Grubi, Ali Ahmeti etj.

105