Poeetja Rita Petro ka shkaktuar reagime të ashpra në publik pas një poezie që ka shkruar, e cila flet për inçestin mes vëllait dhe motrës.

Ajo u shpall si fituesja e poezisë erotike më të mirë të vitit, “Vrima”. Poeziia e re që “promovon” inçestin, titullohet “Mallkimi i parë”.

Jo vetëm nga publiku por reagime të ashpra kanë ardhur dhe nga personalitete të njohur në vend, në fushën e medias por dhe të politikës.

I pari që reagoi ishte moderatori Denis Dyrnjaja, i cili e quajti këtë poezi si të neveritshme.

Së fundmi, ka reaguar ashpër edhe kryetari i Partisë Shqiptare Adheu, Kreshnik Osmani, i cili ka ofenduar rëndë poeten, përmes një postimi në “Facebook”.

Statusi i plotë
Terrorizem seksual!

A ka shtet dhe a ka ligj ne kete vend?!

Ekspertja e vrimes Rita Petro, e dekoruar prej ministres Kumbaro per shije te larta seksuale, me rastin e vrimes, shkruan poezi dhe i fton njerezit per inçest mes vellait dhe motres dhe askush nuk reagon pervveç nje gazetari dhe ndonje ze tek tuk ne shkretetire. A ka njerez ne kete vend?! A ka burra?! A ka gra?! A kane femije keta?! A keni djem, vajza?! A ka mbetur ndonje pike nder ne kete vend?! 
Nuk reagon askush, sepse kane frike se duken te dale mode dhe fanatike. U prishet puna sigurisht dhe u kercenohet karriera, ndaj bejne moral me fjale te pergjithshme.
Te dalte vrima ne balle, moj kokrra e bundrrës, ty dhe atyre qe te perkrahin

Poezia e Rita Petros, “Mallkimi i parë”

Mallkimi i parë
Zoti im, ATI im
Cili është ai mashkull
Aq i bukur
Që po vjen te unë
Sytë shigjeta-tinëzare
Drejt në zemër
M’i ka ngulur?
Kur më prek
Me duart aq të buta
Lëkurën ma puçrron…
Pse kur më puth në qafë
Drithëroj e tëra
Njomem atje poshtë?
Buzët më hapen
E kërkojnë buzët e tij
Gjuha e tij e lëngësht
Gjuhën time do?
E kur kaq butësisht
Më përqafon
Ndiej në bark
Të ngjeshur
Mikun e tij të fortë!
Qepe gojën, boll
Mjaft me këto dokrra
Ai është vëllai yt
E kjo që mendon
Është blasfemi!
Në ferr do të digjesh
Nëse shkon me të
Kurrë më për gratë
S’do kem mëshirë
E në jetë të jetëve
Do të vuajnë
Mallkimin tim!
Në djall vafsh ti, o Atë
Bashkë me vullnetin tënd!
Vëllai im
Unë dua të kryej incest me ty!

80