Presidenti rus Vladimir Putin thotë se “kushdo mund të kishte vepruar” në të njëjtën mënyrë siç bëri Khabib Nurmagomedov kur luftëtari u përball me anëtarët e ekipit të Conor McGregor pasi mposhti irlandezin në UFC 229.

Në një takim të mërkurën, Putin përgëzoi luftëtarin e Dagestanit Nurmagomedov për fitimin e tij “të denjë dhe bindës” ndaj McGregor në Las Vegas të shtunën.

Duke prekur skenat e shëmtuara që pasuan luftën, kur Nurmagomedov kërceu mbi kafaz për t’u përballur me anëtarin e ekipit të McGregor, Dillon Danis, Putin tha se ndërsa ishte më mirë të mbanim emocionet në kontroll, “kushdo mund të kishte dalë nga kafazi në të njëjtën mënyrë. ”

“Nëse ne sulmohemi nga jashtë, jo vetëm ju, por të gjithë mund të hidhen në një mënyrë të tillë … mund të ketë xhehennem për të paguar”, i tha Putin Khabib-it dhe babait të tij Abdulmanap në një takim në Rusi.

“Por është më mirë të mos arrijmë në atë fazë”, shtoi Putin, duke buzëqeshur nga Khabib dhe babai i tij.
Skenat e të shtunës dëmtuan atë që ishte një fitore dominuese për Nurmagomedov, i cili mbajti titullin e tij dhe rekordin e pamposhtur me fitoren ndaj McGregor.

Ai kërkoi falje për veprimet e tij pas luftës, duke cituar fyerjet e shpeshta të McGregor në ndërtimin e periudhës si një burim i tensioneve.

Nurmagomedov, 30 vjeç, ka gjasa të përballet me sanksione nga autoritetet shtetërore të Nevadës mbi veprimet e tij.
Luftëtari u kthye në Dagestan të hënën, ku u mirëprit si një hero duke takuar mijëra tifozë në Anzhi Arena në kryeqytetin rajonal, Makhachkala.

Në prag të megafight të së shtunës në Las Vegas, i shpallur si më i madhi në historinë MMA McGregor ishte përpjekur për të përdorur Putin si një mjet kundër Nurmagomedov.

Luftëtari irlandez u takua me udhëheqësin rus në finalen e Kupës së Botës këtë verë në Moskë, ku thuhet se ishte një mysafir i presidentit. Nurmagomedov ishte gjithashtu në këtë event, edhe pse ishte ulur diku tjetër në stadium.

Kur luftëtari i Dagestanit kishte treguar se nuk ishte i shqetësuar nga fotoja e rivalit të tij më Putin, McGregor e akuzoi atë për “mosrespektim” të presidentit rus.

Megjithatë, pas fitores gjithëpërfshirëse të dorëzimit të raundit të katërt, të shtunën, Nurmagomedov zbuloi se Putin e kishte telefonuar atë për t’i ofruar urimet e tij, duke thënë se ai ishte “krenar” për fitoren e luftëtarit rus.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt

38