Bota

1 Maji, ‘tym e flakë’ në Paris! Protestuesit sulmojnë dyqanet (foto)

Në mbarë botën u zhvilluan protesta për të kujtuar 1 Majin, Ditën e Punëtorëve. Në disa qytete, protestat ishin paqësore dhe parakalime me pankarta në duar për më shumë të drejta, ndërsa në disa shpërtheu dhuna.

Te grupi i dytë futen protestat e organizuara në Paris. Qindra tubues u derdhën në rrugët dhe sheshet e kryeqytetit francez dhe shpejt, ato që duhej të ishin protesta paqësore, u shndërruan në dhunë e kaos.Protestuesit sulmuan dyqane të ndryshme, që për grupe të vogla anarkiste janë simbol i kapitalizmit dhe shfrytëzimit të klasës punëtore.

Pamjet që vijnë prej andej janë kaos, përleshje, flakë dhe të lënduar.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe u përpoq të shpërndajë grupet problematike të anarkistëve. Mediat franceze raportojnë për disa të lënduar nga radhët e protestuesve.

Protesta pati edhe në Londër, por nuk u shoqëruan me dhunë.

par par1 par2 par3 paris paris1 paris1ok paris2 paris3 paris4 paris5 paris6 paris7 paris8 paris9 paris10 paris11 paris12 paris13 paris14 paris15 paris16 paris17 paris18 paris19 paris20 paris21

OPINIONE