Shqiperia

’13 tetori nuk i përmbush kërkesat tona’/ Aleati i Bashës i prerë: Ja çfarë synon opozita e bashkuar

Opozita e Bashkuar është në një zë teksa vlerëson pozitivisht rolin e Presidentit Ilir Meta në tentativat e tij për t’i dhënë fund krizës politike.

Sipas Dashamir Shehit, opozita nuk mund te shkonte në zgjedhjet e 13 tetorit të dekretuara nga Meta, për shkak se beteja e saj nuk ishte për të fituar disa muaj kohë, por për të larguar Ramën nga pushteti me zgjedhje të lira e të ndershme.

Prandaj sipas kreut të LZHK, kjo datë nuk i përmbushte kërkesat e opozitës. Sa i përket djegies së mandateve, Shehi ka një këndvështrim origjinal. Ai thotë se ky akt i opozitës pati anët e veta pozitive dhe negative.

LEXO EDHE  Ultimatumi amerikan: Reforma zgjedhore brenda vitit, bashkë me opozitën. Qeveria ka përgjegjësi të…

Ndërsa kostot e krizës politike që po zgjat prej muajsh sipas Shehit, po i paguan Shqipëria. Sipas Dashamir Shehit, zgjidhja e krizës politike është një qeveria tranzitore me njerëz të ndershëm nga të dyja kampet, që do të mundësojë zgjedhje të lira e të ndershme.

Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar foli edhe për aksionin e opozitës, që sipas tij do të vijojë me protesta mbarëpopullore, denoncime të vazhdueshme të elementeve kriminal në PS si dhe në dhënien e alternativës së re për shqiptarët./BOLDNEWS