Bota

176 viktima/ Raketat iraniane rrëzuan avionin? Reagon Irani

Autoritetet iraniane të aviacionit civil hodhën poshtë raportimet se avioni i pasagjerëve ukrainas i nisur nga Teherani ishte qëlluar nga një raketë, duke i quajtur ata ‘thashetheme jologjike’.

“Shkencërisht, është e pamundur që një raketë të godasë aeroplanin ukrainas, dhe thashethemet e tilla janë jologjike“, tha të enjten Ali Abedzadeh, kreu i Organizatës së Aviacionit Civil, të Iranit sipas agjencisë së lajmeve ISNA.

Duke përmendur burime konfidenciale nga Pentagoni dhe inteligjenca, mediat amerikane kanë raportuar se Boeing 737 ishte “shumë e mundshme” të ishte rrëzuar nga mbrojtja ajrore iraniane. Fluturimi 752 i Airlines International Airlines u rrëzua brenda disa minutave nga nisja nga Teherani, vetëm disa orë pasi Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike gjuajti dy vole të raketave në objektivat amerikane brenda Irakut, si reagim për vrasjen e javës së kaluar ndaj gjeneralit Qassem Soleimani./Bold