Shqiperia

“30 qershori si zgjedhjet e Enver Hoxhës”, gazetari grek: Rama me kandidatë kukulla kundër pakicave, partitë e vogla ‘satelitë’ të kryeministrit

Në një shkrim gazetari i njohur grek Panagiotis Savvidis, analizon zgjedhjet lokale të 30-qershorit në Shqipëri. Në shkrim theksohet se zgjedhjet u zhvilluan si në kohën e diktatorit Enver Hoxha, pasi pati vetëm një parti të madhe në garë, ndërsa partitë e vogla që morën pjesë, i quan si “satelitë të Ramës për të kontrolluar situatën.

 

Edi Rama duke votuar më 30 qershor

 

“Shqipëria është më e ndarë se zgjedhjet vetë-qeverisëse – një parodi të dielën e kaluar, në të cilën vetëm 21% e votuesve të regjistruar morën pjesë, ku partitë e opozitës ranë në 15%. Në 35 nga 61 bashkitë e vendit, pati vetëm një kandidat, me mbështetjen e Partisë Socialiste në pushtet apo formacioneve të vogla politike që funksionojnë si “satelitë” të kryeministrit Edi Rama. Partitë më të mëdha të opozitës, së pari me Partia Demokratike (PD), nuk morri pjesë në procesin zgjedhor, duke u bërë thirrje qytetarëve që të përmbahen nga procesi. Në thelb zgjedhjet e partisë, folën shumë për kohën e diktatorit Enver Hoxha, ligjshmëria e cila është kontestuar nga presidenti shqiptar Ilir Meta i cili ka vendosur për të shtyrë zgjedhjet deri sa nuk ka marrëveshje ndërmjet palëve për t’i dhënë fund krizës politike, që ka rrënuar vendin në muajt e fundit. Megjithatë qeveria Rama vazhdoi turrin për “elita” e cila përfundimisht mbizotëroi pa kundërshtarë dhe vetëm anëtarë të Komitetit Rajonal Qendrore e komisioneve lokale zgjedhore, të emëruar nga Partia Socialiste. Qeveria dhe opozita në Shqipëri, thonë, secili për arsyet e tyre, që kanë fituar. Kryeministri Edi Rama beson se fitorja është fakti se arriti të organizojë votimet pavarësisht pengesës së opozitës, ndërsa kreu i opozitës kryesore Lulzim Basha, i quajti “fitore” pjesëmarrja e ulët në votime, duke argumentuar se njerëzit kanë lënë Partinë Socialiste”, thuhet në shkrim.

 

Më tej nga kjo media theksohet se Rama në zgjedhje vendosi kandidatë kukulla nga partitë e tjera të cilat ai i komandon vetë për planet e tij. Sqarohet se planet e Ramës me kandidatët kukulla ishin kundër pakicave greke.

 

“Në komunat minoritet në jug të Shqipërisë, mbizotëroi kandidatë të mbështetur nga qeveria Rama. Tipike janë rastet në komunat Himarë, Dropull dhe Finiq. Pavarësisht nga vendimi i partisë së pakicës së KEDA-s për të abstenuar nga zgjedhjet vetë-qeverisëse, pas pjesës tjetër të partive opozitare shqiptare, kryeministri shqiptar i imponoi kandidatë kukulla për të vepruar si toger në planet kundër pakicave. Që nga shkurti i kaluar, partitë opozitare, të udhëhequr nga Partia Demokratike Lulëzim Basha kanë nisur “paepur” aksion kundër qeverisë duke e akuzuar Ramën për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Edhe pse deputetët e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes së qendrës së majtë Socialiste për Integrim (LSI) dhanë dorëheqjen kolektivisht nga vendet e tyre, Partia Socialiste e Edi Ramës vazhdon të qeverisin pa opozitë në grupe të parlamentit, ajo mban një shumicë të qartë me 74 deputetë, në total 140.”, shkruhet nga gazetari grek.

 

Pjesë nga shkrimi:

E gjithë periudha e mëparshme ka pasur incidente të rënda në demonstrata të mëdha anti-qeveritare, si në Tiranë dhe në qytetet e mëdha të Shqipërisë, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe të thërrasë zgjedhje të reja. Jo shumë njerëz edhe i shqetësuar për një përsëritje të vitit 1997 pasi Shqipëria kishte qenë në prag të luftës civile. Klima është më e ngarkuar me publikimin e bisedave të regjistruara, e cila tashmë po heton Prokuroria e Tiranës, sipas të cilave tregohen se Partia Socialiste siguruar një qeveri të shumicës  pasi ka manipuluar zgjedhjet në vitin 2017.

Në frontin e ngërçit politik në zhvillim, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta nënshkroi një dekret shtyrjen e zgjedhjeve lokale, duke pretenduar se mospjesëmarrja e partive opozitare është “jodemokratike” dhe të shkaktojë trazira në vend. Lëvizja Meta shkaktoi reagim të zemëruar e kryeministrit Rama, ka nisur procedurat për të shkarkuar presidentin e vendit me akuzat se ka shkelur kushtetutën. Megjithatë, e ardhmja politike e Ilir Meta, do të gjykohet nga gjykata kushtetuese e cila nuk funksionon, pasi ajo nuk ka përbërje të plotë dhe deri në kohët e fundit … anëtarët janë dënuar për përfshirje në organizata kriminale dhe më gjerë. Kriza politike në Shqipëri ka ndikuar në vendimin e fundit të Komisionit Evropian. shtyrjen fillimin e negociatave për anëtarësim me BE-në tetorin e ardhshëm.

 

Burimi: himara.gr