880 palestinezë të burgosur nga Izraeli vetëm muajin e kaluar

Rreth 880 palestinezë u arrestuan nga forcat izraelite të sigurisë në korrik, thanë të martën organizatat joqeveritare palestineze që mbrojnë të drejtat e shtetasve palestinezë në burgjet izraelite.

Një nga OJQ-të, Addameer Prisoner Support, lëshoi ​​një deklaratë e cila u nënshkrua gjithashtu nga Klubi i të Burgosurve Palestinezë, Qendra Al Mezan për të Drejtat e Njeriut, Shoqata për të Drejtat e Njeriut dhe Komisioni Palestinez për Çështjet e të Paraburgosurve dhe ish të Paraburgosurve. Sipas grupeve të të drejtave, 144 fëmijë dhe 18 gra ishin midis 880 palestinezëve të arrestuar nga forcat izraelite.

“Një total prej 425 banorësh të Jeruzalemit bënin pjesë ndër ata që u arrestuan muajin e kaluar”, thuhej në deklaratë, cituar nga agjencia e lajmeve Anadolu.

Disa nga arrestimet rezultojnë nga tensionet rreth xhamisë së Aksasë në Jeruzalem, i cili është vendi i tretë më i shenjtë në Islam, pasi u pajis me detektorë metalikë dhe kamera mbikqyrjeje për të monitoruar territorin pas të shtënave vdekjeprurëse në vend më 14 korrik, që morën jetën e dy policëve izraelitë. Masat çuan në përplasje të dhunshme në Jeruzalem dhe në Bregun Perëndimor, dhe e detyruan Palestinën të pezullonte kontaktet me Izraelin lidhur me disa vdekje palestineze.

Më 16 korrik, OJQ-të botuan një njoftim të përbashkët për shtyp, duke thënë se 388 palestinezë, përfshirë 70 fëmijë dhe gjashtë gra, u arrestuan në qershor. Që nga mesi i korrikut, numri i përgjithshëm i të burgosurve politikë palestinezë në burgjet izraelite arriti rreth 6,300 njerëz, ku 300 prej tyre ishin fëmijë.

Tensionet midis Izraelit dhe Palestinës kanë vazhduar të përshkallëzohen përgjatë viteve. Palestinezët po kërkojnë të krijojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor, dhe aspirojnë tërheqjen e Izraelit nga territoret palestineze të pushtuara pas Luftës Gjashtë Ditore në vitin 1967. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne