Bota

A ka mjaftueshëm vullnet politik Evropa për të përballuar sanksionet e SHBA-së?

 

Qeveria franceze beson se natyra ekstraterritoriale e legjislacionit të ri të SHBA-së mbi sanksionet anti-ruse bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare dhe planifikon ta diskutojë çështjen me Komisionin Evropian dhe partnerët e saj të BE, tha një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme në Paris.

Në një intervistë me Sputnik France, Renaud Bouchard, një ekonomist në Shkollën e Studimeve të Larta Sociale (EHESS), e përshkroi ekstraterritorialitetin si “rregullin e armës”. Ai nuk beson se BE do të jetë në gjendje të japë një përgjigje të unifikuar dhe e quajti Gjermaninë vendin e vetëm të aftë për një përgjigje reale.

“Gjithçka që Brukseli dëshiron është së paku një garanci minimale ligjore nga SHBA për të mbrojtur kompanitë evropiane. Udhëheqësi i shumicës republikane në Kongres, M. Kevin McCarthy, tha në një delegacion vizitues të BE se qasja e aleatëve tanë evropianë në burimet kryesore të energjisë jashtë Rusisë nuk do t’i nënshtrohet ndonjë sanksioni të rëndë”, tha Renaud Bouchard.

Ai shtoi se e vetmja gjë që ka nevojë për vëmendje është nënkuptimi i dy deputetëve të paidentifikuar që BE mund të përgjigjet njësoj dhe se Bashkimi Europian, i cili është një superfuqi ekonomike, gjithashtu mund të zbatojë parimin e eksterritorialitetit.

“Është rregulli i armës për të cilin po flasim. Çka është e jona është e jona, dhe çka është e juaja – mbetet për t’u diskutuar”.

Në një intervistë me Sputnik, shkencëtari politik dhe zëvendës drejtori i Institutit të Ideologjisë Moderne në Moskë, Igor Shatrov tha se në këtë rast evropianët po kopjojnë pikërisht atë që po bën SHBA.

“Amerikanët kanë filluar traditën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve dhe BE po ndjek këtë llogjikë, edhe pse vetë është kërcënuar nga sanksionet e SHBA-së, të përdorura për të lobuar interesat e kompanive amerikane të gazit dhe për të nxjerrë Rusinë jashtë tregut evropian të energjisë”, tha Shatrov.

Kur u pyet nëse ai beson se Evropa ka vullnet të mjaftueshëm politik për të përballuar sanksionet e SHBA-së, Renaud Bouchard tha se Gjermania po shpenzon shumë në ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 dhe nuk ka gjasa të përkulet nën presionin e Shteteve të Bashkuara.

“Duke mbrojtur interesat e tyre dhe ato të kompanive të tjera evropiane të angazhuara në ndërtimin e [Nord Stream 2] gjermanët do ta bënin Evropën një favorit të madh”, shtoi ai.

“Evropa ka lidhje të ngushta biznesi me kompanitë amerikane, duke përfshirë edhe në fushën e naftës, të cilat janë po aq të pakënaqura me idenë e goditjes së Rusisë me sanksione të reja dhe kërkojnë që ligji të ndryshohet”, vuri në dukje ai.

Ndërkohë, Komisioni Europian tha se ishte gati të reagonte nëse SHBA-ja zgjeron sanksionet e saj kundër Rusisë duke shpërfillur shqetësimet e BE-së.

Presidenti i BE Jean-Claude Juncker tha se blloku do të veprojë “brenda disa ditësh” nëse nuk merr siguri për ndikimin e mundshëm të sanksioneve të reja mbi interesat evropiane. Në Moskë, analisti politik Alexei Mukhin i tha Sputnik se autorët e projekt-ligjit të Shteteve të Bashkuara që vendos sanksione të reja kundër Rusisë bënë një gabim kur vendosën të injoronin shqetësimet e evropianëve.

“Projekti Nord Stream 2 do të jetë i pari që do të vuajë si rezultat i këtyre sanksioneve, ashtu si të gjitha projektet e tjera të përbashkëta ruse-evropiane,” tha Mukhin.

“Sanksionet kundër Rusisë nuk janë menduar mirë sepse autorët e tyre kanë harruar mundësinë e protestave të BE-së dhe të përpjekjes së saj për t’u kthyer në mënyrën tradicionale sovrane të të bërit biznes”, shtoi ai.

Të martën, Dhoma e Përfaqësuesve të SH.B.A.-së miratoi me shumicë dërrmuese një sërë sanksionesh kundër Rusisë.

Ligjvënësit e SHBA-së votuan 419 me 3 për të miratuar legjislacionin që kërkonte të ndëshkonte Rusinë mbi një mori çështjesh, duke përfshirë ndërhyrjen e saj të dyshuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, mbështetjen e saj për qeverinë siriane dhe mbështetjen e supozuar për mbështetësit e pavarësisë në Ukrainë, si dhe ribashkimin e Krimesë Me Rusinë. / © Gazeta Impakt

Etiketa

OPINIONE