Bota Opinion

A munden Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të rivendosin marrëdhënien e tyre në Helsinki apo është humbje kohe?

 

Nga: Dmitry Sudakov

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe ai amerikan Donald Trump mbajtën bisedën e tyre të parë në 16 qershor. Kjo është hera e parë kur Trump dhe Putin takohen me njëri-tjetrin jashtë samiteve ndërkombëtare. Shumë ekspertë nuk presin ndonjë përparim në marrëdhëniet SHBA-Rusi si rezultat i takimit në Helsinki, por pranojnë se fakti i takimit vetë është një shenjë pozitive në vetvete.

Para takimit të sotëm, Vladimir Putin dhe Donald Trump u takuan në periferi të samitit ndërkombëtar të G20 në Hamburg në korrik 2017 dhe gjatë samitit të APEC në Danang në nëntor 2017. Zgjedhja e qytetit të Helsinkit nuk është rastësore sepse kryeqyteti i Finlandës kishte pritur negociatat amerikano-sovjetike për kufizimin e stoqeve bërthamore në vitin 1969 dhe takimin e vitit 1975 mbi sigurinë dhe bashkëpunimin në Evropë. Gjithashtu vlen të përmendet se Mikhail Gorbaçov dhe George H.W. Bush kishte mbajtur një takim në Helsinki në vitin 1990.

Kryeqyteti i Finlandës gjithashtu do të mirëpresë 1.500 gazetarë nga 61 vende, për të cilat u rregullua një qendër e gjerë mediash me dy sauna. Finlanda ka futur kontrollin e pasaportave në kufirin e saj me vendet e tjera evropiane, edhe pse Finlanda është anëtare e BE dhe pjesë e zonës Shengen. Në Helsinki, qasja në sheshin përpara Pallatit të Presidentit u bllokua, të gjitha anijet që vijnë atje ndryshuan portin e mbërritjes.
Bisedimet u vonuan pak. Takimi i dy presidentëve duhej të fillonte në orën 13:15. Megjithatë, aeroplani i Putinit u ul në Helsinki në orën 13:00, kohë lokale (përkon me kohën e Moskës). Trump arriti në Helsinki të dielën.
Putin ishte i pari që kishte ardhur në Pallatin e Presidentit, ku u mbajtën bisedimet SHBA-Rusi. Presidenti rus mbërriti në orën 1:40 të mëngjesit.

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto personalisht mirëpriti homologun e tij rus. Donald Trump mbërriti rreth 15 minuta më vonë.
Takimi midis presidentëve zgjati rreth tre orë, duke përfshirë edhe konferencën për shtyp.
Para takimit, Presidenti Trump tha se SHBA nuk kishin shpresa të larta për samitin e Helsinkit. Megjithatë, Trump shtoi se ai ishte përgjithësisht pozitiv në lidhje me samitin e Helsinkit.

“Unë mendoj se është një gjë e mirë për t’u takuar, unë besoj në takime, besoj se takimi me kryetarin Kim ishte një gjë e mirë, mendoj se takimet me presidentin e Kinës ishin një gjë shumë e mirë. Pra, të kesh takime me Rusinë, Kinën, Korenë e Veriut, besoj në të mirë. Asgjë e keqe nuk do të dalë prej saj dhe ndoshta do të dalin disa të mira “, tha Trump.

Presidenti rus Putin tha para takimit me Donald Trump se të dy liderët do të diskutonin “pikat e lënduara” në botë dhe problemet në marrëdhëniet dypalëshe.
Kur filloi takimi, Putini ishte i pari që mori fjalën. “Jam shumë i lumtur t’ju takoj këtu në tokën mikpritëse të Finlandës”, tha ai.
“Është koha për të folur në detaje në lidhje me marrëdhëniet midis dy vendeve dhe problemeve globale.

Ne vazhdojmë të kemi kontakte të rregullta: kemi biseduar në telefon dhe jemi takuar disa herë në periferi të ngjarjeve të ndryshme ndërkombëtare. Por, sigurisht, është koha të kemi një bisedë të detajuar për marrëdhëniet dypalëshe dhe pikat e ndryshme të botës, dhe ka shumë prej tyre për ne që t’i kushtojmë vëmendje “, tha Putin.

Fjalët e mirëpritura të Trump zgjatën më shumë. Presidenti amerikan përgëzoi Putinin për përpjekjet e suksesshme të Rusisë për të mbajtur Kupën e Botës, si dhe për performancën e ekipit rus të futbollit në turne.
Të dy udhëheqësit diskutuan çështjet tregtare, ushtarake, marrëdhëniet me Kinën dhe armët bërthamore.

Sipas Trump, të dy vendet kanë një mundësi të madhe për të përmirësuar marrëdhëniet e tyre. Presidenti amerikan nuk tha nëse ai donte të diskutonte mbi çështjet lidhur me ndërhyrjen e supozuar të Rusisë në zgjedhjet e SHBA.

“Unë me të vërtetë mendoj se bota dëshiron të na shohë që të shkojmë së bashku. Ne jemi dy fuqitë e mëdha bërthamore”, tha Trump. “Unë mendoj se mund të bëjmë diçka për këtë, sepse nuk është një forcë pozitive, është një forcë negative kështu që ne do të flasim për atë ndër të tjera,” shtoi ai.
Disa orë përpara kësaj, Trump fajësoi “marrëzinë dhe budallallëkun e SHBA-së” për marrëdhënie të këqija me Rusinë.
Në fund të pjesës së hapur të samitit, Donald Trump vuri në dukje se ai ishte duke pritur për një bisedë, dhe pastaj negociatat.

“Është mirë të jesh këtu me ty,” tha ai. Më pas, Putini dhe Trump shkuan në Sallën Gothic të Pallatit Presidencial në Helsinki.

Burimi: Pravdareport/ Gazeta impakt

OPINIONE