Bota

Afganistan, 32 të vdekur dhe 128 të plagosur në Nangarhar

epa07012377 People walk near a burning tire after a suicide bomb attack in Mohmand Dara district of Nangarhar province, Afghanistan, 11 September 2018. At least 30 people were killed and 57 wounded on 11 September, in Mohmand Dara district, the eastern Afghan province of Nangarhar in a suicide attack on protesters who were calling for the dismissal of a police commander. EPA/GHULAMULLAH HABIBI

Tridhjetë e dy persona janë vrarë dhe 128 janë plagosur sot në një sulm vetëvrasës në Afganistan, në provincën lindore të Nangarhar.

Lajmin e ka bërë të ditur Ataullah Khogyani, zëdhënës i qeverisë lokale. Kamikazi ka shpërthyer në ajër pranë një grupi që protestonte për abuzimet e policisë lokale.

Në të njëjtën kohë, dy granata janë lëshuar në një shkollë për vajza në Jalalabad, kryeqytet i Nanhgarhar. Dy rojet e shkollës kanë mbetur të plagosur.
Burimi: BalkanWeb

OPINIONE

INTERVISTA