Rajoni

Albin Kurti betohet ne Kuran, katoliket e LDK-se terbohen

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti gjatë fjalës së tij para qytetarëve të komunës së Podujevës, duke përdorur shprehje llapjane “pasha Kuranin” e “pasha Musafin” tha se kjo parti do të fitoj në Llap.

“Pasha Kuranin e pasha Musafin po dojna me fitu Llapin’, është shprehur ai, derisa i gjithë publiku u ngrit në këmbë dhe e duartrokitën.

Kandidat i Vetëvendosjes për kryetarë të Podujevës është Ajet Potera.

 Por lidhur me këtë gjuhë të përdorur nga deputeti Kurti ka reaguar stafi ekstremist katolik i LDK-se në Podujevë. Fashistet katolike te LDK-se e kane sulmuar Albinin si radikal terrorist. Ja deklarata e fanatikeve katolike te cilet perdorin zhargonin e islamofobes Arbana Xharra:

“Në turrjen e tij të fundit në Llap, Al-bini, që me qëndrimin dhe fjalorin e tij ngjasonte ne një prijës të grupeve radikale terroriste të ISIS, fjalimin e tij nuk e nisi me “Allahu Akber”, por tha “pasha Kuranin e pasha Musafin”. Dhe, nuk u thirr në libra të shenjtë nga respekti për fenë islame, por për të ironizuar dhe fyer të mbledhurit përreth tij dhe të gjithë llapjanët”, thuhet në reagim.