Bota

Algjeria i le prapa vendet arabe, dërgon satelitin e parë në hapësirë

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij algjerian Abdulaziz Bouteflika shkëmbyen mesazhe urimi pas nisjes me sukses të një sateliti algjerian nga Administrata Hapësinore e Kinës.

Sateliti i parë i komunikimit i Algjerisë, “Alcomsat-1”, u hodh në orbitë të hënën me raketën “Marshimi i Madh-3B”.

“Alcomstat-1” tashmë ka hyrë në orbitën e vet të përcaktuar.

Përparimet e arritura nga Kina në programin e saj hapësinor kanë bërë një numër gjithnjë e më i madh vendesh ta kontraktojnë Kinën për të nisur satelitët e tyre në hapësirë.