Rajoni Shqiperia

Ambasadori turk në Shqipëri: “Rroftë vëllazëria turko-shqiptare”

Në Tiranë dhe qytete të tjera shqiptare ceremoni zyrtare dhe veprimtari kulturore me rastin e Ditës së Sovranitetit të Turqisë dhe Festës së Fëmijëve

Dita e Sovranitetit Kombëtar të Turqisë dhe Festa e Fëmijëve, u festua me entuziazëm në oborrin e Ambasadës turke në Tiranë me pjesëmarrjen e fëmijëve turq dhe shqiptarë.

Ceremonia filloi me interpretimin e himnit kombëtar të Turqisë dhe himnin kombëtar të Shqipërisë. Gjatë kësaj ceremonie përshëndeti ambasadori i Turqisë, Ahmet Murat Yörük, i cili duke iu drejtuar fëmijëve të ardhur nga Turqia për koncertin theksoi se nxënësit e orkestrës do të fitojnë admirimin e të gjithë shikuesve.

Ju sonte do të jeni krenaria jonë në këtë ditë feste për të gjithë ne, të cilën themeluesi i Republikës së Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk, ua dhuroi të gjithë fëmijëve, duke parë tek ata të ardhmen e vendit. Mustafa Kemal Ataturku dhe bashkëluftëtarët e tij në kushtet e rrethimit nga të katër anët, më 23 prill 1920 themeluan Parlamentin e Turqisë. Turqia e cila duke marrë forcën nga populli i saj zhvillohet vrullshëm dhe në mënyrë dinamike. Sot edhe ju si diplomatë artistë do ta përfaqësoni sa më mirë vendin tuaj“, tha ambasadori Yörük.

Në programin artistik që ishte pjesë e aktivitetit performuan këngë, valle dhe recituan poezi, fëmijët jetimë shqiptarë të cilët mbështeten nga Fondacioni Alternativa e së Ardhmes (ALSAR).

Pjesë e aktivitetit ishin edhe përfaqësuesit e institucioneve turke në Shqipëri.

Programi vazhdoi me këngë dhe valle të interpretuara nga fëmijët. Në përfundim të ceremonisë të ftuarit u gostitën me ‘döner turk’.

Nga ana tjetër, në Pallatin e Kongreseve në Tiranë  u mbajt koncerti me orkestrën simfonike të fëmijëve të Bashkisë turke Tepebashë organizuar nga Ambasada turke në bashkëpunim me institutin turk “Yunus Emre”.

Orkestra Simfonike e Fëmijëve, “Dy duar kanë një zë” e cila përbëhej nga 7 mësues dhe 68 nxënës, interpretuan 9 pjesë muzikore…

Në këtë aktivitet morën pjesë Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, përfaqësues të institutit “Yunus Emre” dhe qytetarë të shumtë.

Në fjalën e tij, ambasadori Yörük vuri theksin tek e veçanta e kësaj date dhe vlera që ka kjo datë për Turqinë dhe fëmijët.

“Dita e hapjes së Parlamentit, 23 prilli u shpall Dita e Sovranitetit Kombëtar dhe Festa e Fëmijëve. Meqenëse në këtë ditë u projektua e ardhmja e Turqisë, Mustafa Kemal Ataturku 23 Prillin ua dhuroi si festë të ardhmes së Turqisë dhe të gjithë popujve, fëmijëve turq dhe të gjithë fëmijëve në botë. Në çdo 23 prill në Turqi, në mënyrë simbolike ua lëshojmë fëmijëve të gjitha kolltuqet zyrtare në të gjitha institucionet, në mënyrë që ata të mësohen që tani me drejtimin e shtetit. Ne 23 prillin gjithmonë e festojmë së bashku me fëmijët e ardhur nga vende të ndryshme nga të katërta anët e botës”, deklaroi ambasadori Yörük.

Urimi i tij i mbylljes ishte rroftë vëllazëria turko-shqiptare.

Ndërsa, ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro uroi mirëseardhjen e të ftuarve në koncert dhe vlerësoi përpjekjet për organizimin e një aktiviteti të tillë.

Mirë se keni ardhur në këtë koncert shumë të veçantë siç është festa e madhe e popullit turk. Zoti Ambasador keni pasur një ditë të shkëlqyer për të organizuar këtë event për fëmijët shqiptar dhe turq. Kur 1 kryetar bashkie mban 1 orkestër në qytetin e tij ai mendon për të ardhmen e qytetit, por kur ai krijon dhe mban 1 orkestër mendon për të ardhmen e fëmijëve të tij. Kemal Ataturku është figurë e madhe për Turqinë, rajonin, por edhe për ne shqiptarët. Përtej luftës që ka bëre është shumë i rëndësishëm mesazhi që ka dhënë, duke menduar për fëmijët. Qofshim të bashkuar në emër të kulturës, duke qenë se sot përveç kësaj festë është dhe dita e librit”, përfundoi ministrja Kumbaro.

Në pjesën e fundit të koncertit kori i përbërë nga 60 nxënës të Shkollës së Mesme Artistike “Jordan Misja” shoqëruan orkestrën me dy këngë shqiptare dhe dy këngë turke.

Po në kuadër të aktiviteteve të 23 Prillit-Festës së Fëmijëve,  në kopshtin “Mustafa Kemal Ataturk” në Orikum të Vlorës, institucion bashkëpunëtor me Kryesinë e Grupit të Shqipërisë të përbërë nga stafi i Komandës së Forcave Detare Turke, u zhvillua veprimtaria e Ebrusë, nëpërmjet institutit turk në Shqipëri “Yunus Emre”.

Në këtë kuadër afërsisht 50 fëmijë të kopshtit mësuan në atelie mbi Ebrunë.
Fëmijët u mrekulluan me artin e Ebrusë, art me të cilin u njohën për të parën herë duke kaluar momente argëtuese, te lumtura dhe të bukura.

Gjithashtu në kuadër të aktiviteteve për 23 Prillin, Ditën e Sovranitetit Kombëtar  të Turqisë dhe Festës së Fëmijëve, në  Shkodër u shfaq filmi i parë kinematografik turk për fëmijë “RGG AYAS”./ trt