Bota

Amerika me aleatët i tregojnë forcën Koresë së Veriut

171112-N-TQ088-1766 WESTERN PACIFIC (Nov. 12, 2017) The USS Ronald Reagan (CVN 76), USS Theodore Roosevelt (CVN 71) and USS Nimitz (CVN 68) Strike Groups and ships from the Republic of Korea Navy transit the Western Pacific. The strike groups are underway and conducting operations in international waters as part of a three-carrier strike force exercise. The U.S. Navy has patrolled the Indo-Asia Pacific region routinely for more than 70 years promoting regional security, stability and prosperity. (U.S. Navy photo by Lt. Aaron B. Hicks/Released)

 

Për herë të parë pas shume viteve, tri aeroplanmbajtëse amerikane janë duke lundruar në formacionin luftarak në Paqësor.

Mediat raportojne se formacioni luftarak perbere nga tri aeroplanmbajtëset “USS Ronald Reagan”, “Theodore Roosvelt” dhe “USS Nimitz”, së bashku me dhjetëra luftanije, janë duke marrë pjesë në ushtrimin e marinës amerikane që do të zgjasë katër ditë.

Mesohet se ne këto ushtrime merr pjese edhe Ushtria japoneze me dy helikopterëmbajtës dhe dy anije luftarake.

“Tri aeroplanmbajtëse që aktualisht janë duke lundruar në detin japonez, janë duke transportuar mbi 200 aeroplanë luftarakë. Shumë vende nuk kane kaq shumë aeroplanë”, theksojne mediat e huaja.

Shume po e cilesojne kete si nje tregim muskujsh per Korene e Veriut, pas tensioneve te fundit me SHBA.