Rajoni

Amerika tradhëton Kosovën. Do e ndajë atë bashkë me Rusinë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç gjatë takimit që e pati dje me këshilltarin e Presidentit të SHBA’së, Donald Trump, ka thënë se John Bolton është shprehur se SHBA’ja është e gatshme të dëgjojë propozime të reja për çështjen e Kosovës.

Por, pavarësisht bisedimeve mes tyre duket se SHBA-ja nuk ka ndonjë qëndrim zyrtar aktualisht se mbi çfarë premisa duhet të gjendet zgjidhja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.
Ndoshta kjo lidhet me atë që thonë edhe analistët që qëndrimi i SHBA-së varet dhe nga takimi Trump-Putin, ku është biseduar për Kosovën.

Vetë Departamenti i Shtetit nëpërmjet Ish-diplomatit amerikan, Daniel Serwer, ka lëshuar një deklaratë të paekuivoke duke thënë se Putini nuk do të pajtohej për asgjë për Kosovën pa e marrë Krimenë.
“Pse Putin do të pajtohej për diçka rreth Kosovës pa e marrë Krimenë prapa”?

/Gazeta impakt/