Bota

Ankaraja qëndron pranë Teheranit për të luftuar terrorizmin

Ambasada e Turqisë në Teheran ka dënuar sulmet fatale terroriste në provincën Zahedan dhe Sistan-Baluchestan, në Iranin juglindor, duke martirizuar 27 dhe duke plagosur një numër forcash të tjera të revolucionit islamik (IRGC).

Turqia ka qëndruar pranë një kombi vëllazëror iranian dhe qeverisë në luftën kundër terrorizmit, shkruan mesazhi.

Ambasada e Turqisë në Teheran gjithashtu ngushëlloi familjet e dëshmorëve dhe urojë të lënduarit të shërohen sa më shpejtë nga sulmi brutal.

Departamenti i Marrëdhënieve me Publikun i Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) Kuds ka thënë në një deklaratë të mërkurën vonë se 27 u martirizuan dhe 13 u plagosën në sulmin terrorist të rrugës Khash-Zahedan.

Deklarata shtoi një autobus që mbante rojet kufitare të IRGC, të cilët ishin në rrugën e tyre për në shtëpi pas përfundimit të një misioni, ishte në shënjestër nga një autobombë- vetëvrasës.

Burimi : IRNA/ ML

OPINIONE