Arabia Saudite aleati më i keq i Amerikës

Michael Brendan, shkrimtar dhe analist amerikan, në një artikull të tij ka shkruar se Riadi është aleati më i keq i Shtëpisë së Bardhë dhe marrëdhëniet me Arabinë Saudite i kanë kushtuar shumë Amerikës.

Ai në vazhdim ka shkruar se Amerika po hesht ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut në Arabinë Sadite. Brendan ka thënë se përkrahja e Arabisë Saudite ndaj terrorizmit është shumë veprimi turpshëm dhe vendet perëndimore nuk lejojnë që ajo të jetë transparente në lidhje me të. Amerika është njëri ndër përkrahësit më të mëdhenj të regjimit saudit./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne