Bota

Arabia Saudite anulon kontratën e armëve me Turqinë

Arabia Saudite pas nënshkrimit të marrëveshjes për shitblerjen e armëve në vlerë 110 miliardë dollarë me SHBA, ka anuluar kontratën me Turqinë për blerjen e katër luftanijeve.

Analistët politikë besojnë se anulimi i kësaj kontrate do të shkaktojë tension midis Rijadit dhe Ankarasë. Megjithatë, marrëdhëniet midis Rijadit dhe Dohas kohët e fundit janë tensionuar dhe që nga koha e vizitës së Donald Trump, president i SHBA në Arabinë Saudite, aleatët rajonalë të sauditëve janë duke u margjinalizuar./ PT