Bota

Arabia Saudite dhe Amerika faktorët kryesorë të luftës biologjike në Jemen

Arabia Saudite dhe Amerika në luftën biologjike kundër popullit jemenas po përdorin virusin e kolerës për vrasjen e qytetarëve jemenas.

Amerika që nga marsi i vitit 2015 po përkrah krimet e Arabisë Saudite kundër popullit jemenas. Sëmundja e kolerës në Jemen po shënon rritje, ku mbi 400 mijë persona janë infektuar nga kjo sëmundje dhe janë në rrezik për jetën. Janë bërë tani 2 vite që kur Arabia Saudite së bashku me aleatët e saj kanë filluar sulmet në Jemen, duke vrarë dhjetëra mijëra persona dhe duke plagosur shumë të tjerë. Jemeni po përballet me krizë të thellë humanitare, ku edhe OKB ka bërë thirrje për ndaljen urgjente të sulmeve saudite kundër vendit të varfër arab./ PT

OPINIONE

INTERVISTA