Islamofobi Kultura

Arbana Xharra prodhon fake news, sulmon Islamin perseri

Gazetarja islamofobe kosovare Arbana Xharra, ka prodhuar serisht nje lajm urrejtjenxites dhe te rreme kunder Islamit. E njohur per postimet e saj vulgare, injorante, shpifese dhe anti-muslimane, se fundmi ajo ka botuar nje lajm te rreme apo fake news ku pretendon se nje vajze 17 vjecare ne Iran eshte denuar me 4 vite burg dhe me 80 rrahje me kamzhik pse ajo ka bere nje video me kenge ne instagram.

Ky lajm i cili eshte perhapur si fake news edhe ne shume media perendimore, eshte nje lajm i rreme. Ndersa vajza Maedeh Hojabri eshte ndaluar nga autoritetet iraniane si pjese e luftes kunder influences degjeneruese perendimore kunder rinise pas postimit te disa videove ne internet, ajo as nuk eshte denuar dhe as nuk eshte rrahur me kamzhik. Ndryshe  nga autoritetet kosovare te cilat ndalojne, dhe denojne muslimanet e Kosoves pse ata kendojne kenge te ndaluara islamike, apo pse shprehin simpatine e tyre ndaj regjimeve islamike ne Lindjen e Mesme, dhe per kete marrin denime te renda – sic eshte rasti i Rakip Abdylit – autoritetet iraniane e kane lene te lire Maedeh Hojabrin. Washington Post tregon qe ajo nuk eshte burgosur sikur imamet dhe besimtaret e Kosoves te cilet regjimi laik-katolik i Ramush Haradinajt i burgos nese kendojne kenge qe himnizojne xhihadin.

Por edhe pse Washington Post tregon qe vajza iraniane eshte lene e lire, katolikja ekstremiste Arbana Xharra vjell urrejtje dhe genjeshtra kunder Islamit dhe muslimaneve. Me poshte eshte teksti i postimit te Xharres i cili eshte botuar nga disa portale injorante dhe islamofobe:

Arbana Xharra shared About Iran‘s video.

Kjo vajze 17 vjecare nga Irani, eshte denuar me 80 rrahje me kamxhik dhe 4 vjet burg, vetem pse ka kenduar dhe vallezuar me kengen e Era Istrefit. Sipas qeverise se Iranit, kjo vajze ka shkelur rregullat e Islamit dhe ligjin e sheriatit. Per ju qe nuk e dini deri ne vitin 1979 ne Iran grate nuk kane qene te mbuluara, nje popull perparimtar me shume te shkolluar ne Angli dhe SHBA. Shapour Bakhtiar ishte kryeministri i fundit sekular i Iranit. Ne vitin 1979 radikalet islamist e kane marre pushtetin duke detyruar grate te mbulohen me ferexhe te cilat sot jetojne nen terror. Kush priton me lexu ju preferoj me pa filmin; Septembers of Shiraz(2015) ku luan nje nga aktoret me te mire, Adrien Brody, per te pa sesi ne 79-ten arriti krahu radikal ta marre pushtetin dhe se cka din me te ba islamistat kur te marrin pushtet!

OPINIONE

INTERVISTA