AutoriGAZETA IMPAKT

Shqiperia

Tirana abstrakte e Erion Veliajt

Lewis Mumford, një nga sociologët urbanistë më të rëndësishëm, ka shpjeguar se mënyra sesi zhvillohet një qytet, që nga fasadat e godinave, sheshet, rrugët e...

Bota

CNN: Qeveria e SHBA drejt pushimit

Kanali televiziv CNN raportoi se në rast se deri në mesnatë të ditës së premte më 28 prill, Kongresi i Amerikës nuk miraton projektbuxhetin për administratën...

Bota

Izraeli sulmon Sirinë

Ushtria izraelite, duke pretenduar se nga Siria janë hedhur dy raketa në Izrael, zhvilloi një operacion ndaj Sirisë. Në deklaratën me shkrim të bërë nga...

Sociale

Sot festohet Nata e Miraxhit

Në 29 mars filluan “3 muajt” që përfshijnë natën e Kardit me netët e mira të Regaipit, Miraxhit dhe Beratit si dhe muajin e Ramazanit. Nata e Mirë e Miraxhit...

Historia Kultura

HASAN TAHSINI

Autor: Uliks Nipolli Marshojnë udhëtarët e heshtur drejt dijës, duke lënë pas vetëvetën në hapat, të cilat kumbojnë revolucion. Përmes hijeve të një sistemi...

Bota

Koreja e Veriut kërcënon Australinë

Koreja e Veriut ka akuzuar Australinë se i shkon SHBA-së nga pas “qorrazi” dhe ka kërcënuar gjithashtu me sulm bërthamorë atë, raporton Anadolu...

Bota

Protesta kundër Trump në Londër

Mijëra qytetarë britanikë kanë protestuar të shtunën në Londër kundër politikave të presidentit të SHBA, Donald Trump. Siç njofton rrjeti televiziv Press TV...

Opinion

Kadare – ky racist etnocentrik!

Halil Matoshi Miti (komunist) i Ismail Kadaresë nuk i vyen gjë askujt dhe më së paku kosovarëve, të cilët duke ikur nga liria që nuk ia zbërthejnë dot...

Rajoni

Letër Imamit Shqiptar nga Xhabir Hamiti

Është mëkat dhe veprim i pafalshëm për ne dhe fëmijët tanë që vlerat tona fetare sot t`i përziejmë me fraksione dhe lëvizje politike fetare të jashtme të cilat...

Bota

OKB paralajmëron katastrofë bërthamore

Instituti studimor i Kombeve të Bashkuara të çarmatim ka paralajmëruar se tensionet globale mund të çojnë në një katastrofë bërthamore. Uebsajti i gazetës...

Bota

Shpallet tre ditë zie në Afganistan

Qeveria afgane me rastin e vdekjes së njëqind e pesëdhjetë ushtarëve në një sulm mbi një bazë ushtarake në provincën Balkh, shpalli tre ditë zie. Sipas...

Bota Shqiperia

Presidenti i Shqipërisë në Qabe?

Presidenti i Shqipërisë z. Bujar Nishani, i shoqëruar nga një pjesë e stafit të tij, gjendet në Mekë, në Arabinë Saudite prej dy ditësh në një vizitë në vendin...

Kultura Opinion

Funksionalizmi i mendimit islam

Nga Dr. Muhamed Mustafi, Fakulteti i Shkencave Islame, Shkup Hyrje Në botën e mendimeve ekzistojnë shumë ide, çështje dhe problematika që shqyrtohen për masën...

Bota Historia

Orientalizimi i Izraelit*

Konflikti në Izrael ka tjetërsuar edhe vetë strukturën sociale të shtetit përveçse e ka ekspozuar atë përkundrejt një armiqësie permanente nga vendet arabe...

Historia Opinion

Epoka e predikuesve

Nga Gerdi Demneri Çdo bashkësi fetare ka lulëzuar në sajë të kultivimit të besimtarëve prej Profetëve të dërguar tek ata. Instrumenti kryesor që kanë përdorur...

Bota

Lufta, ilaçi i SHBA për botën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndjekur kohët e fundit politika kontroverse në Lindjen e Mesme të cilat çojnë në shtimin e tensioneve në rajon dhe që nuk...

OPINIONE