AutoriGAZETA IMPAKT

Bota Opinion

Udhёtari i rrezikshёm komercial

DW Nё udhёtimin e tij tё parё jashtё vendit Presidenti i SHBA-sё Trump i shpёrfilli aleatёt nё Europё dhe lejoi autokratёt t’i servileshin. Kjo zgjon...

Bota

Shtohet niveli i varfërisë në Izrael

Në kohën kur qendra të ndryshme studimore dhe hulumtuese flasin për shtimin e nivelit të varfërisë në Izrael, kabineti qeveritar i regjimit sionist vazhdon...

Bota

Takimi i rëndësishëm Macron-Putin

Presidenti francez Emmanuel Macron ka pritur në Versajë homologun e tij rus, Vladimir Putin. Takimi i parë mes dy udhëheqësve, sipas gazetës “Le Monde” është...

Opinion

Agjërimi me frymë dhe shpirt

Autor:Ibrahim Kalin Sot është fillimi i muajit të shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit myslimanët agjërojnë nga agimi deri në perëndim të diellit si një akt...

Bota

Sulmohet ISIS nga Rusia,120 të vrarë

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar xhirimin në të cilin shihet sulmi i aviacionit rus në caqet e ISIS-it. Aviacioni rus ka shkatërruar 32 “pikapa” dhe ka...

Bota

Ramazani i kufizuar në Egjipt nga Qeveria

Mbi një miliard muslimanë në mbarë botën po përgatiten të agjërojnë muajin më të shenjtë të vitit, Ramazanin. Ndërkohë që shumë besimtarë kanë planifikuar që...

Bota

Largimi i forcave gjermane nga Turqia

Ministria e jashtme e Gjermanisë deklaroi se brenda dy javësh, ekziston mundësia e largimit të forcave gjermane nga Turqia. Në deklaratën e lëshuar prej...

Bota

Testimet raketore të Koresë së Veriut

Koreja e veriut pa i kushtuar aspak vëmendje rezolutave ndërkombëtare, ka kryer një tjetër testim raketor. Në një njoftim për shtyp ushtria e Koresë së Jugut...

Bota

Arrestohen femrat me hixhab në Francë

Në qytetin Kane, policia franceze ka arrestuar 10 femra me hixhab. Këto femra janë arrestuar për shkak të veshjes së burkinit në qyteti bregdetar. Burkini...

Bota

Shtohet popullsia myslimane e botës

Rezultatet e hulumtimeve të një instituti amerikan tregojnë se popullsia myslimane e botës do të shënojë rritje të madhe. Instituti hulumtues PEW ka publikuar...

Rajoni

Në Prishtinë u hap tenda e iftarit

Për nder të ditës së parë të muajit Ramazan, Fondacioni “Ejup Sulltan” nga Republika e Turqisë organizoi hapjen e tendës për iftar në Pallatin e...

Bota

Kina reagon kundër Samitit G7

Ministria e Jashtme e Kinës ka reaguar kundër vlerësimeve që vendet e G7-ës kanë kryer rreth deteve të Kinës lindore dhe jugore, raporton Anadolu Agency (AA)...

Bota

Sulm i armatosur në SHBA, 8 të vdekur

Tetë persona duke përfshirë edhe një zëvendës sherif kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi të armatosur në rajonin Mississippi të SHBA-ve, raporton Anadolu...

Bota

Siria dërgon dy letra protestuese në OKB

Ministria e Punëve të Jashtme të Sirisë të shtunën ka dërguar dy letra për sekretarin e përgjithshëm të OKB dhe për kryetarin e Këshillit të Sigurimit të OKB...

Bota

Ushtria e Egjiptit sulm ajror në Libi

Ushtria e Egjiptit ka ndërmarrë një ofensivë ajrore në qytetin Derne të Libisë, raporton Anadolu Agency (AA). Lajmi është bërë publik nga televizioni shtetëror...

Opinion

Të fshehtat e agjërimit

Imam Gazali Falenderimet i takojnë vetëm Allahut që ka shfaqur dhuntinë e Tij të madhe mbi robërit e Vet, duke i shpëtuar ata nga trillet e shejtanit; i Cili...

OPINIONE