AutoriGAZETA IMPAKT

Bota

Le Pen sulmon kishën katolike

Udhëheqësja e Frontit Nacional dhe kandidatja për presidente në Francë, Marine Le Pen, gjatë një interviste për të përditshme “La Croix” tha se ishte e...

Bota

Rreziku i madh për Egjiptin

Krimet e kryera së fundmi, nga përbindëshat e ISIS-it në Egjipt, kundër ky kishave në qytetin e Tantës dhe të Aleksandrisë në “Të Dielën e Palmave”, duke vënë...

Bota

Izraeli zhvillon robotin ushtar

Izraeli ka zhvilluar robotin ushtarak i cili së bashku me ushtarët e vet do të përfshihet në luftë në kufi me Rripin e Gazës, ka shkruar sot gazeta izraelite...

Opinion

E reja e filmave të vjetër

Arlind Qori Të gjithë e dinë, edhe propozuesit e allasojtë, se filmat e kohës së socializmit (burokratiko-despotik) nuk kanë për t’u ndaluar. Duhet t’i mendosh...

Opinion

ISMAIL KADAREJA DHE REALIZMI SOCIALIST

Nga Prof. Dr. Milazim Krasniqi Injektimi i urrejtjes ndaj “Tjetrit” brenda kombit për shkak dallimesh fetare e ideologjike dhe ksenofobisë nëpërmjet letërsisë...

Kultura Opinion

Rruga për tek Allahu

Gerdi Demneri “Si mundet dikush ta pastrojë dhe hapë shpirtin e tij ndaj Zotit në mënyrë totale? A arrihet kjo me përkushtim ndaj adhurimit të Zotit? Me...

Bota

Vriten dy ushtarë rusë në Siri

Ministria ruse e Mbrojtjes bëri të ditur se dy ushtarë rusë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur rëndë në një sulm me mortaja të kryer nga terroristët...

Bota

Mbyllet universiteti i Soros në Hungari

Hungaria miratoi një ligj të ri që të mbyllet sa më shpejt universiteti i financuar nga Gorge Soros në Budapest, raporton “Reuters”. Kryeministri Viktor Orban...

OPINIONE