AutoriGAZETA IMPAKT

Bota

Plani i Ri Amerikan për Lindjen e Mesme!

Sipas një artikulli të shkruar, në të përditshmen arabe: “Rej El-Jeumi” (Mendimi i të Sotmes), bëhet i ditur se, është ngritur një kurth i ri, për shtetet e...

Opinion

T’ia lësh demokracinë ekspertëve

Slavoj Zizek Përktheu Arlind Manxhuka Më 19 qershor 2014, në përvjetorin e dytë të izolimit të Julian Assange-it në ambasadën e Ekuadorit në Londër, WikiLeaks...

Bota

Çfarë ndodhi në Idlib të Sirisë?

Kryetari i Turqisë Rexhep Tajip Erdogani ka akuzuar qeverinë siriane për sulmin në të cilin dyshohet se janë përdorur armë kimike, në të cilin janë vrarë me...

Opinion

Pesë rrenat e kapitalizmit rentier

Guy Standing Jetojmë në epokën e kapitalizmit rentier. Kjo është pika e krizës e Transformimit Global, gjatë së cilës pretendimet që janë bërë më parë për...

Opinion

Trashëgimia e Malcolm X

Ahmed Shawki Malcolm X vdiq para 52 viteve, pikërisht në kohën kur po lëvizte drejt ideve revolucionare që e sfidonin shtypjen në të gjitha format e saj...

Bota

Lojë e fuqive dhe çmimet e naftës

Prodhuesit dhe përpunuesit kryesor të naftës në botë të gjithë neve janë të njohur. Pellgjet e pasura me rezerva më të mëdha të naftës gjenden në Arabinë...

Shkence

Kanceri i prodhuar nga njeriu

Pas studimit të mumieve egjiptiane, doli  përfundimi  se kanceri është një sëmundje krejtësisht e prodhuar dhe e shkaktuar nga njeriu, dhe mënyra e jetës...

Bota

Erdoğan bisedë telefonike me Putin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka kryer një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Valdimir Putin, ku i ka shprehur ngushëllimet në lidhje me...

Opinion

Ne, Bitraj dhe Fullani

Arbër Zaimi U desh kohë, po më në fund ndodhi. Pas 102 vjetësh pavarësi – edhe pse me kufij të cunguar, pas 20 vjetësh pluralizëm dhe liberalizëm, 15 vjet pas...

Shkence

Patrick Swayze dhe Kanceri

Nga Thomas CORRIHER Në mars të vitit 2008, aktori i njohur Patrick Swayze u diagnostikua me kancer të pankreasit. Institucioni mjekësor ka norma suksesi për të...

Bota

Rusia konfirmon bisedimet me talibanët

Rusia thotë se është në kontakt me talibanët në Afganistan dhe po tenton që ta shtyjë këtë grup militant drejt pajtimit kombëtare që të sigurojë siguri për...

Opinion Rajoni

Uji në mullirin e dreqit

Ku qëndron zgjidhja? Nëse pasojat janë ekonomike, shkaqet ishin politike. Atëherë edhe zgjidhja është te sjellja jonë politike. Qytetarët shqiptarë, si...

Bota

Rusia do të rrisë numrin e ushtarëve

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, nënshkroi vendimin i cili parashesh rritjen e numrit të personelit në Forcat e Armatosura të Rusisë, prej 1.88 milionë në 1...

Bota

Raketa e pakapshme ruse “Zircon”

Në Rusi janë në vlug të sipër përgatitjet për testimin e projektit të ri hipersonik, i cili gati është i pamundshëm të kapet pasi që raketa Zircon është në...

OPINIONE

INTERVISTA