Bota

Automjeti luftarak rus “Terminator 2” do të marrë armë të reja

BMPT-72, një mjet luftarak i avancuar i mbështetjes së tankeve ruse, duhet të pajiset me armë të reja dhe module luftimi, sipas Aleksandër Potapov, drejtor i përgjithshëm i korporatës kërkimore dhe prodhuese të Rusisë, Uralvagonzavod.

E përditshmja ruse Komemrsant citoi Alexandër Potapov, drejtorin e përgjithshëm të Uralvagonzavod (UVZ), një korporatë ruse kërkimore dhe prodhuese, duke thënë se kompania e tij kishte filluar të modernizonte një automjet të avancuar luftarak për mbështetjen e tankeve i quajtur BMPT-72. Makina e re e luftës është quajtur “Terminator 2”.

Aktualisht, ekzistojnë dy versione të automjetit bazuar në shasinë e tankut të betejës T-72 – “Terminator 1” dhe “Terminator 2”. Të dy janë të destinuar për eksport dhe nuk janë blerë nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

“Ne nuk po rrimë kot,” tha Potapov, duke shtuar se kompania e tij po zhvillon kalibrin e ri të armëve dhe po modernizon njësitë luftarake, duke përfshirë ato që lidhen me BMPT.

Duke komentuar mbi mungesën e urdhrave nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë për të blerë Terminator-2, Potapov nuk përjashtoi që ministria mund të fillojë blerje të tilla në të ardhmen e parashikueshme.

“Ushtria [ruse], për aq sa di unë, ka ndryshuar qëndrimin e saj ndaj këtij automjeti, prandaj mendoj se reagimi i tyre do të jetë pozitiv.Përveç kësaj, BMPT është i aftë të kryejë operacione ushtarake në hapësirat e kufizuara është mjaft i përshtatshëm për të”, tha ai.

BMPT-72 është i aftë të shkatërrojë mjetet e këmbësorisë armike, tanke dhe objekte të tjera të blinduara, si dhe helikopterë.

BMPT-72 përmban dy topa automatikë 30 mm 2A42 që mund të ngarkohen me 850 raunde municioni, katër raketa Ataka-T anti-tank me lazer dhe një mitraloz koaksial me një mekanizëm të largët rimbushës.

BMPT gjithashtu ka katër lëshues për raketat anti-tank 9M120-1 (ose 9M120-1F / 4), të cilat janë të afta të godasin objektivin e tyre në një distancë deri në gjashtë kilometra. Për më tepër, ekzistojnë dy lëshues automatikë granatash AG-17D.

Pajisja, e cila ka një ekuipazh prej tre vetash, mund të mbijetojë në klima dhe zona të ndryshme, duke përfshirë zonat urbane dhe kushte zjarri. Terminator 2 është i pajisur me vizion natën, një zbulues lazer, si dhe një sistem të integruar të kontrolluar me lazer për kontrollimin e raketave. Ajo mund të zbulojë objektiva brenda një rrezeje prej 5 km, ditën ose natën.

Në fund të muajit të kaluar, pati njoftime nga mediat se BMPT-72 ishte parë në bazën Hmeymim në Siri. Ajo iu tregua presidentit sirian Bashar Assad nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneral Valery Gerasimov gjatë vizitës së Assadit në zonën ushtarake.

Fotografitë e lëshuara pas vizitës së Assadit në Hmeymim tregojnë versionin më të fundit të BMPT-72 në kamuflazhin e shkretëtirës, ​​pjesërisht i mbuluar me një rrjet kamuflimi. Me sa duket, makina është pjesë e forcave ruse të përfshira në mbrojtjen e bazës së bashku me tanket T-90. / © Gazeta Impakt

OPINIONE