Bota

Azerbajxhani çliron edhe 8 fshatra nga Armenia

Ushtria azerbajxhanase ka çliruar tetë fshatra të tjerë nga pushtimi armen, njoftoi sot presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

“Ushtria e lavdishme e Azerbajxhanit ka çliruar fshatrat Garadaghli, Khatunbulag, Garakollu të rrethit Fuzuli dhe Bulutan, Melikjanli, Kemertuk, Teke dhe Tagaser të rrethit Khojavend. Rroftë Ushtria e Azerbajxhanit! Karabaku është Azerbajxhan!”, tha Aliyev në Twitter.

Në operacionin e ushtrisë azerbajxhanase duke iu përgjigjur okupimit të forcave armene, Cebrail, Hadrut dhe më shumë se 30 fshatra u çliruan më herët.

Një shtetas tjetër azerbajxhanas u vra nga forcat armene sot, duke e çuar numrin e të vdekurve civilë në sulmet armene në 43.

Përleshjet filluan më 27 shtator kur forcat armene shënjestruan vendbanimet civile të Azerbajxhanit dhe pozicionet ushtarake në rajon, duke shkaktuar viktima.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut, një territor i njohur ndërkombëtarisht i Azerbajxhanit.

Rreth 20 për qind e territorit të Azerbajxhanit ka mbetur nën okupimin ilegal të Armenisë për rreth tre dekada.

Armenia dhe Azerbajxhani në bisedimet e kryera në Moskë, morën vendimin për një armëpushim humanitar duke filluar në orën 12:00 më 10 tetor i cili parashikonte shkëmbimin e trupave të të vrarëve dhe të pengjeve në Malësinë e Karabakut.

Por forcat armene më 11 tetor filluan një sulm me raketa në qytetin e dytë më të madh të Azerbajxhanit, Ganja, megjithëse rajoni është jashtë zonës së vijës së frontit, duke shkaktuar 10 viktima civile dhe plagosjen e 35 të tjerëve./AA