Opinion

Bandat e JDL në Kanada sulmojnë studentët e York-ut më pas qajnë për “antisemitizëm”

Nga: Nora Barrows-Friedman

Politikanët kanadezë po bëjnë jehonë pretendimesh të shpikura të antisemitizmit pasi javën e kaluar studentët që protestonin për të drejtat e Palestinës u sulmuan nga një grup i dhunshëm anti-palestinez në Universitetin York në Toronto.

Kryeministri Justin Trudeau ka pohuar se “dhuna dhe thirrjet raciste” u drejtoheshin studentëve hebrenj dhe fajësoi “antisemitizmin”.

Por provat e disponueshme, përfshirë video, pikturojnë një pamje krejtësisht tjetër: Ishin ekstremistë pro-Izraelit që sulmuan studentët që protestonin për praninë e ushtarëve izraelitë në kampusin e tyre.

Më 20 nëntor, Rezervistët mbajtën një ngjarje në Universitetin e York-ut, e pritur nga Herut, një grup kanadez i lidhur me të djathtën e Izraelit.

Organizatorët e faturuan ngjarjen si një mundësi për të dëgjuar nga “ushtarët e vërtetë izraelitë”.

Studentët e grupit të kampusit kundër aparteidit izraelit thanë se vendosën të protestojnë kundër ngjarjes sepse, siç pretendojë, “ushtria izraelite, duke përdorur Herut si një anije, është parë të rekrutojë në mënyrë aktive në kampe nëpër Kanada, e cila është, në të vërtetë, e paligjshme.”

Megjithatë, kur studentët u treguan të tubuar për të drejtat e Palestinës, ata thonë se ata u takuan me dhunë dhe frikësim.

Studentët kundër aparteidit izraelit thonë: “Studentët palestinezë dhe studentët që dolën në mbështetjen e tyre u sulmuan dhunshëm gjatë tubimit, “.

“Punonjësit e policis dhe protestuesit jo të dhunshëm u shkelmuan, pështynë, u goditën dhe i’u nënshtruan sharjeve raciste, seksiste dhe islamofobike.”

SAIA pretendon se “Një protestues u mbyt me shallin e tij” nga një anëtar i Lidhjes së Mbrojtjes Hebraike.

Një tjetër u grushtua në pjesën e pasme të kokës dhe u dërgua në spital, sipas SAIA.

Një aktivist anti-palestinez u kap duke u mburrur në Facebook se “një nga djemtë e mi rrëzoi një nga djemtë e tyre”.

Megjithatë, kërkesat që siguria e kampusit të largojë anëtarët e Lidhjes së Mbrojtjes Hebraike që ishin “duke kërcënuar dhe sulmuar protestuesit” u injoruan, thotë SAIA.

Përkrahësit e Izraelit raportohet se u përpoqën të vidhnin telefonat e studentëve dhe kanë pranuar se deshën të vjedhin flamuj palestinezë në mënyrë që të rrahin studentët me shkopat e këtyre flamujve.

Megjithatë, shumë politikanë të shquar i janë bashkuar Trudeau në portretizimin e rremë të mbështetësve të të drejtave palestineze si nxitësit e dhunës.

“Uroj që të ketë një mënyrë për universitetin dhe politikanët që po i bënin jehonë këtyre ndjenjave të rreme për të parë një vështrim më të mirë të asaj që ndodhi”, i tha Mohamed William, një anëtar i SAIA dhe Kampuseve për Palestinën, për The Electronic Intifada.

“Ne kemi prova me video të anëtarëve të shquar të JDL duke thënë se ata ishin këtu për t’u kujdesur për protestën, megjithatë ne jemi ata që u fajësuan për dhunën që shpërtheu”.

Incidenti po rikujton akuzat që përkrahësit e të drejtave palestineze u përfshinë në protestat “antisemitike” gjatë një konference në Kolegjin Bard të Nju Jorkut muajin e kaluar. Këto pretendime, të bëra nga redaktori i opinioneve në The Forward, Batya Ungar-Sargon, janë hedhur plotësisht poshtë nga dëshmitarë të shumtë.

Fushata e njollosur

Pavarësisht provave që Anëtarët e Lidhjes së Mbrojtjes Hebraike ishin ata që këndonin koret raciste dhe sulmuan protestuesit e solidaritetit të Palestinës në Universitetin e York-ut, figura të profilit të lartë në Kanada u bashkuan me mbështetësit e JDL dhe Izraelit në një fushatë njolluese kundër studentëve.

Jeruzalem Post pretendoi se “600 protestues të dhunshëm, pro-palestinez” thërrisnin “hakmarrje, hakmarrje, kthehuni në furrë”.

Asnjë video provë nuk është shfaqur për të mbështetur këtë akuzë tronditëse.

Megjithatë, mbështetësit e Izraelit në Twitter përhapën shpejt ngjarjen.

Adam Milstein, një mashtres i dënuar me gjobë dhe një financues kryesor i lobit në Izrael, përsëriti gjithashtu kërkesën, përsëri pa dhënë prova.

Avi Benolo, kryetari i Miqve të Qendrës Simon Wiesenthal, e quajti ngjarjen “një turmë antisemite, e dhunshme, raciste” dhe kërkoi që universiteti, dhe Kryeministri i Ontario Doug Ford që si përgjigje “të ndërmarrin hapa të menjëhershëm”.

Ford shkruajti se ishte “tronditur nga urrejtja e ndyrë që u shfaq në mbrëmje në Universitetin e York”, por me qëllim mbështetës ndaj mbështetësve të të drejtave palestineze.

Michael Levitt, ligjvënësi federal nga Partia Liberale e kryeministrit Justin Trudeau, pretendoi se studentët hebrenj ndjeheshin të “kërcënuar” në Universitetin e York-ut për shkak të “frikësimit anti-Izrael, BDS-së dhe antisemitike”.

John Tory, kryetari i bashkisë së Torontos, gjithashtu pohoi se protesta ishte e dhunshme dhe antisemitike.

Të nesërmen, Trudeau u bashkua, duke akuzuar protestuesit për antisemitizëm.

 

“Levitt, Ford, Tory dhe Trudeau kanë një histori të gjerë dhe të turpshme të mbështetjes gati të pakualifikuar për Shtetin e Izraelit,” shkroi avokati dhe aktivisti Dimitri Lascaris.

“Pra, nuk ishte për t’u habitur që askush prej tyre nuk përmendi një shumë të provave për të mbështetur akuzat e tyre që protestuesit pro-palestinezë ishin angazhuar në sjellje antisemitike ose të dhunshme.”

Universiteti i York-ut në “faj”

Sipas Mohamed William mbështetës i studentëve kundër aparteidit izraelit, “faji qëndron në administratën e York – ata lejuan anëtarët e JDL të vinin në kampus dhe të fillonin mosmarrveshjet.”

Meqenëse studentët kanë prova me video që implikojnë Ligën e Mbrojtjes Hebraike dhe mbështetësit e Izraelit, William tha, “ne jemi në një pozitë më të mirë se ata që po na thërrasin antisemitë dhe të dhunshëm, ata nuk kanë prova me video dhe ne po”.

“Në asnjë mënyrë nuk po e kritikojmë popullin hebre kur kritikojmë ushtrinë izraelite ose qeverinë izraelite”, shtoi William.

“Ne thjesht duam të mbajmë një qeveri dhe një ushtri përgjegjëse që ka vepruar me pandëshkueshmëri”.

Sjellja e ushtarëve në kampus

Edhe disa përkrahës të Izraelit e konsideruan si të panevojshme sjelljen e ushtarëve izraelitë në kampus.

Siç thuhet, ngjarja e rezervistëve shihet si “nxitëse”edhe nga kapitulli i York i Hillel, një grup mbrojtës i Izraelit që ka një histori të gjatë për të kundërshtuar të drejtat e Palestinës.

Hillel i kishte thënë Herut gjithashtu se ngjarja nuk duhet të ndodhë, sipas drejtorit të Herut, Lauren Isaacs.

Por kjo mund të ketë inkurajuar vetëm Herut.

Në fillim të këtij viti, në një akt provokimi, Isaac hapi një flamur të Herut të Kanadasë përpara Kupës së Shkëmbit në Jeruzalemin Lindor të pushtuar.

Ajo gjithashtu ishte pjesë e Hasbara Fellowships, një program që trainon avokatët pro-Izraelit në kampe.

Historia e dhunshme e JDL

Për më tepër, studentët parashikuan praninë e Lidhjes së Mbrojtjes Hebraike të Kanadasë, një grup ekstremist, anëtarët e të cilit kanë një histori kërcënimesh të dhunshme, racizmi dhe ngacmimi kundër aktivistëve palestinezë në vend.

Dega amerikane e JDL ishte quajtur nga FBI një organizatë terroriste, pas një fushate të bombardimeve anti-palestineze dhe islamofobike atje.

Në ditën e ngjarjes, avokatët e universitetit dorëzuan një letër për Meir Weinstein, kreun e JDL Kanada, duke paralajmëruar bashkëpunëtorët e tij të mos përdorin “kërcënime dhe frikësime”.

Weinstein ishte ndaluar më parë nga Universiteti i York-ut, sipas një interviste që ai dha në prill.

Por banditët e JDL, përfshirë Weinstein, u lejuan në kampus dhe nuk u shoqëruan nga godinë.

“Ne jemi duke e bërë punën në Universitetin e York, JDL këtu është në fuqi,” thotë Weinstein në një video që ai regjistroi në protestë, postuar në një llogari të krahut të djathtë në YouTube.

“Ne do të bëjmë atë që duhet të bëjmë,” shton ai, një pranim i dukshëm se grupi i tij erdhi për të prishur protestën.

Në të njëjtën video, anëtarët e JDL dëgjohen qartë duke brohoritur “Am Jisrael chai”, ose “Jetët e popullit hebre”, një slogan hebraik që shpesh brohoritet nga nacionalistët e krahut të djathtë izraelitë, zakonisht kur sulmojnë palestinezët në sulme raciste.

Një burrë në të njëjtën video, i veshur me një kapelë “Make America Great Again”, mund të dëgjohet duke bërtitur, “Hej, hej, ho, ho, Palestina duhet të shkojë!”

Në një tjetër video të postuar në facebook dëgjohet dikush duke bërë thirrje racore  “Majmunët” në prani të studentëve, pasi aktivistët pro-Izraelit duket se i rrethojnë dhe shpalosur një flamur izraelit.

Një video e ndryshme thuhet se tregon një anëtar të JDL duke kërcënuar një student. Studenti kërkon një oficer të sigurisë në kampus që të shoqërojë njeriun jashtë kampusit.

Pas dhunës, JDL Canada dërgoi një email për mbështetësit duke u mburrur se ndaloi “planet antisemitike” të protestuesve studentorë duke ndërhyrë në Universitetin e York-ut”.

Email-i pretendon se grupi mori “rezultate pozitive” dhe apele për mbështetje.

“Një e drejtë për keqdashje”

Organizatat studentore dhe sindikatat në Universitetin e York-ut po i kërkojnë administratës të pranojë përgjegjësinë për lejimin e JDL në kampus.

“Nëse do të kishte planifikim paraprak për të garantuar sigurinë e të gjithëve, ajo dështoi në mënyrë spektakolare”, i shkruajtën drejtuesit e degës në York të sindikatës së punonjësve publik CUPE presidentit të universitetit Rhonda Lenton.

“Siguria e komunitetit tonë duhet të jetë përparësia juaj, duke mos u dhënë asnjë mundësi anëtarëve të një ushtrie të huaj”.

Justin Podur, një profesor i asociuar i studimeve mjedisore në York, i tha The Electronic Intifada se trajtimi i këtij universiteti dhe mbrojtja ndaj grupeve zioniste nga politikanët kryesorë kanadezë vë në pah antipatinë e gjatë të vendit ndaj palestinezëve.

“Shoqëria kanadeze në të gjitha nivelet pretendon të drejtën për të keqtrajtuar, kundërshtuar dhe kryer dhunë kundër palestinezëve, duke përfshirë studentët palestinezë që protestojnë,” tha Podur.

“Kjo është mënyra se si dikush mund të mburret në mediat sociale se mundi një protestues dhe të ketë kryeministrin kanadez, kryetarin e Torontos dhe kryeministrin e Ontario të gjithë i dhanë një mbështetje të heshtur.

“Racizmi anti-palestinez është një normë e padiskutueshme”, tha Podur.

Mesazhi i tyre për JDL është “ejani në York, sulmoni njerëzit dhe të gjitha nivelet e qeverisjes do t’ju mbështesin”./GazetaImpakt/electronicintifada/

OPINIONE