Opinion

Barcelona – Hipokrizia e trishtimit

Nga Peter Koenig

Barcelone, 17 gusht, ora 5 e mbasdites- një furgon i bardhë me 70 km  ne ore lëshohet drejt nje mase këmbësorësh, shumë prej të cilëve turistë, në Las Ramblas, në zemër të Barcelonës. Numri i të vdekurve 13 dhe më shumë se 100 të plagosur. Në një vend po aty afer, policia vret një autor të supozuar. I dyshuari kryesor ikën dhe ende është i lirë. Apo është ai? – Ndoshta tashmë është vrarë.
Të gjitha vrasjet me kamionë të koheve te fundit janë kryer nga furgona të bardhe. A do të thotë kjo ndonjë gjë? Ndoshta jo. Por më e rëndësishmja ështe se  ISIS tashmë ka marrë
përgjegjësinë, përmes agjencisë së tyre të lajmeve Amaq, kështu thonë mediat e shtypit. A i kontrollon dikush këto përveç se mediave kryesore? – Me siguri jo. Nuk ka rëndësi. Kur
ISIS pretendon përgjegjësitë, ajo i ve ne qetesi zemrat dhe mendjet. Fajtori është gjetur.
Gjithmonë janë xhihadistët e përgjakshëm islamike.  Të prehemi në paqe nderkohe që  jeta vazhdon. Në të vërtetë, jeta duhet të vazhdojë dhe te përgatitet për më shumë rritje të sulmeve terroriste,  parashikim  i  bere prej Kryetarit te Bashkisë së Londrës dhe Z. Macron, President i Frances. Ata njerzit  duhet të dinë një ose dy gjëra dhe kaq e jo me shume, le të shtrëngojmë vetet. Shumë gjëra nuk mund ti bëjmë gjithsesi – apo mund ti bëjmë? Kreu francez i Partisë Republikane konservatore, François Fillon,  kandidat i humbur i zgjedhjeve të fundit presidenciale, tha për turistët francezë që vdiqën në sulmin e
Barcelonës: “Ne duhet të marrim përgjegjësinë tonë …” duke iu referuar faktit se ai nuk u
zgjodh President – pasi ai, Zot Fillon, do ta kish hequr qafe terrorrin Islamik. Sa poshte mund të bjere njeriu? Nuk ka fjalë, no koment.
***
Për fat të mirë, i dyshuari kryesor del si zakonisht dhe në mënyrën e zakonshme, një karte identiteti ID e lene  pas, prapa në kabinën e furgonit të bardhë.  tani ai mund të gjurmohet drejt Melillas, një enklavë spanjolle në Marok. Në një ngjarje të ngjashme, në një qytet të vogël, Alcanar, rreth 250 km në jug të Barcelonës, ku të mërkurën mbrëma, shumë përpara se të ndodhte ngjarja në Ramblë, ndodh nje shpërthim masiv në një vendbanim, duke lënë një person të vdekur dhe 7 të lenduar. Një person arrestohet nga policia. Një nga të lënduarit dyshohet të ishte shoferi i furgonit të bardhë në Rambla.
Në orët e para të mëngjesit të së premtes, në qytetin bregdetar te Cambrils, rreth 120 km në jug të Barcelonës, një tjetër furgon bën një barrikadë policore, duke u përpjekur të nisë një sulm të ngjashëm terrorist kundër një rrugice këmbësore të mbushur me turiste. Me sa duket një këmbësor u vra. Megjithatë, policia vret pesë terroristët e dyshuar në furgon. Policia tani thotë se dyshon se njëri prej tyre ishte shoferi i furgonit të bardhë që sulmoi Ramblën. Burrat e vdekur nuk mund të flasin. E gjithe kjo situate e parashikueshme ka aromen dhe pamjen e një flamuri të rremë. Dhe ‘sistemi’ i erret i shtetit përsëri i shkon mbrapa avazit. Përzierja e informacionit është dukshëm e papërshtatshme dhe qëllimisht shumë konfuze. Lidhjet duhet të fabrikohen. Le të sundojë kaosi. Mbani njerëz të hutuar. Mbani ata të besojne se policia është në krye të saj dhe po ruan. Ju njerzit nuk duhet të mendoni thelle . Në të tërtetë, blerjet sipas RT-së, jane gati në normalizim. Një qiri vigjil që po shkelqen në dritë të diellit, një atmosferë e zymtë dhe një turmë po mban një protestë kundër islamit mu në qendër të Barcelonës. Gjithë gjithe kohës Rambla është e mbushur me turistë si zakonisht. Kjo është mënyra me  e mire që duhet të jetë. Blerjet janë parësore. Policia është në krye të detyrës. Ajo do të na mbrojnë këtej e tutje. Në rast se nuk mund ta përballojnë ata, ushtria është e gatshme.
Ndërkohë dhe menjëherë pas masakrës së tmerrshme, mesazhe gushëlluese derdhen perplot nga personalitete të shquara, si Theresa May, Madame Merkel, Emmanuel Macron, Kryeministri i Suedisë Stefan Löfven, nga Belgjika, Danimarka …. Trishtim, pa fund.
Le të mos harrojmë vitin e kaluar, terrorin e kamionit, një mjet i përshtatshëm për tmerr,
frikë dhe vrasje, godet Nicen, Francë – 14 korrik 2016, Promenade des Anglais, 86 të
vrarë, pothuajse 500 të plagosur; Berlin, 19 dhjetor 2016, Tregu i Krishtlindjeve, 12 të
vdekur, 56 të plagosur; Anglia dy herë, 22 mars 2017, Ura e Westminsterit, 5 të vdekur, më
shumë se 50 të plagosur; Ura e Londrës, qershor 2017, 7 të vdekur; Stokholm, 8 prill 2017, rruga më e ngarkuar e biznesit të qytetit – 4 vdiqën, 15 të plagosur. Dhe tani Barcelona,
Spanjë. Ngushëllimet e këtyre liderëve tingëllojnë të zbrazëta dhe aq hipokrite, sepse ata, udhëheqësit e vërtetë, janë qendra e problemit. Mbase jo nxitësit e drejtpërdrejtë të
këtij vargu thjesht të modeluar të sulmeve terroriste, ata prapë se prapë janë krejtësisht të ndërlidhur, duke lejuar që fijet të tërhiqen prej shërbimeve të tyre sekrete me urdhër të
Shtetit teper te thelle Global, qëllimi i të cilit është ta nënshtrojë Evropën, ta konvertojë atë
në një shtet-Policoro-ushtarak, me kaos, ndoshta edhe me luftë civile. Një luftë civile jo
aq e keqe sa të kufizojë konsumin esencial. Por grindjet civile të jenë te gjitha të njëjta.
Jepini financave të korporatave hapësirë të mjaftueshme për të përshkallëzuar borxhin e tyre dhe spiralen e fitimit, por lereni popullatën të varfër të mjaftueshme për të prodhuar një Europë që nuk ka mend. Nuk ka kohë për të reflektuar, nuk ka kohë për të protestuar – pasi njerëzit do të luftojnë për mbijetesën e tyre. Nuk besoni ? Shikoni Greqinë dhe gjetkë, çfarë po ndodh rreth jush. Nje militarizim i gadalshëm. Macron është plotësisht i përkushtuar ndaj kesaj situate dhe nuk ka frikë ta thotë këtë.
Francezët e kanë kuptuar dhe popullariteti i Macron është zhytur nga 66% pas “zgjedhjeve” në më pak se 35% sot. Mos u mërzit. Ai është atje për të qëndruar për 5 vjet. Kushtetuta franceze thotë kështu. Një mrekulli (njerëzore) do të duhej të ndodhte për ta hequr atë. Në një rast tjetër, unë kam përmendur qindra miliona euro më pak te  vlefshme se sa qyteti fantazëm që po ndërtohet në një kamp ushtarak gjerman në Saksoni-Althaus – për vetë qëllimin e trajnimit për luftë urbane – në rast se ju dhe shoket tuaj protestues, nuk mund te merrni më ate qe doni  ju mund te dilni në rrugë dhe të bëni barrikada – kur kjo fillon e ndodh,  forcat e
trajnuara urbane të pushtetit vijnë për t’ju shtypur, madje edhe t’ju vrasin, nëse është e
nevojshme. Ajo që keni parë në Hamburg në Takimin e G20 në fillim të korrikut ishte vetëm
një pararendës i mirë i asaj që do të vijë.
Po, kjo është ajo që na pret ne evropianëve – SHBA tashmë është atje, ata janë gjithmonë
disa hapa përpara nesh, ata po bëjnë gjyqin tonë. – Barcelona është vetëm një gur i vogël në nje mozaik, me figurën e madhe të “dominimit të spektrit të plotë” – qëllimi përfundimtar i PNAC-së (Plani për një shekull të ri amerikan) –  Washingtonit dhe shtetit Biblik me nje sy të errët thellë, te shkruar dhe të rifreskuar periodikisht nga anglosionistët më të mëdhenj me një sy në krye të rreshtit. Ne jemi pothuajse atje.
Pse pikërisht tani Spanja? – Spanja është kursyer nga sulmet e mëdha terroriste që nga sulmi i 11 mars-it te 2004, kur disa shpërthime në stacionin e trenit Atocha të Madridit vranë
192 persona dhe plagosën mbi 2000, tre ditë përpara zgjedhjeve presidenciale. Kjo nuk kishte të bënte me xhihadizmin. Megjithëse terrori ju fajësua menjëherë Al Kaedës, asnjë dëshmi nuk u gjet. Ajo ishte puna e qeverisë së djathtë nën PP-në (Partido Popular) në pushtet në atë kohë, duke fajësuar Partinë Socialiste (PSOE), me shpresë ta mposhtë atë. Ajo u dëmtua. Socialistët fituan dhe qëndruan në pushtet për dy mandate, gjithsej 8 vjet. Por në mandatin e dytë, neoliberalët mund të zbrisnin edhe tek socialistët në Spanjë, ashtu siç bënë dhe veprojnë kudo në Evropë. Socialistët u bënë dhe janë ende në këto ditë, tradhtarë ndaj njerëzve.
Sot, Spanja, me një grusht të qetë parlamentar shtetëror në vitin 2016 që shkoi pothuajse pa
u vënë re, në heshtje u nda përsëri në qeverinë neoliberale. Pra, Spanja mendohet të jetë e
sigurt për sistemin. Ajo gjithashtu ndoqi rregullat strikte të FMN-së, duke arritur sot
borxhin 100% ndaj xhidipisë, duke u rritur nga 66% përpara se kriza e prodhuar neoliberale
te godiste Evropën dhe botën perëndimore në vitet 2007/2008.
Kjo është pikërisht ajo që sistemi dëshiron. Spanja është gati për një kolaps ekonomik, të
orkestruar në mospërfillje me udhëheqjen e saj. Gati për një raund tjetër marrjeje me qera
më shumë shkurtime, privatizime, shkurtime  pensionesh dhe pagave bazë. Përsëri, shikoni Greqinë dhe e shihni modelin. Oreksi i Wall Street nuk është i kënaqur kurrë. Është ekonomia mashtruese e dollarit (dhe euros) që jemi skllavëruar për të e cila e bën këtë tragjedi njerëzore të mundshme dhe njerëzit nuk duken se vënë re se kush dhe çfarë qëndron pas mjerimit të planifikuar.
Spanja është në rrugën e duhur për “mjelje” të mëtejshme. Pra, pse ka më shumë vuajtje tani?
– Spanja është një vend i rëndësishëm i NATO-s me tre baza detare dhe ushtarake. Shumica e popullatës e urren NATO-n, dhe dëshironte të shpëtojë prej saj. Cila është mënyra më e mirë për të bindur njerëzit se forcat e NATO-s janë mbrojtës të dobishëm kundër sulmeve islamike.
Po, të dobët dhe te  frikësuar pranoni (gati) çdo gjë. Në të vërtetë, ju tani thërrisni xhelatin tuaj për t’ju mbrojtur – në të vërtetë, kjo është sindroma kolektive e Stokholmit.
Për këtë arsye, le të mos i lëmë anash fjalët e rreme dhe hipokrite të trishtuara të udhëheqësve vasalë të tre vendeve tona më të fuqishme evropiane, të cilat kanë për qëllim të
udhëheqin rrugën per njerëzit e Kontinentit Evropian që të bëhen gradualisht por të sigurtë të skllavëruar, të pafuqishëm dhe të privuar nga të drejtat civile dhe njerëzore. Ne jemi mirë në këtë rrugë. A e keni vënë re?
Është quajtur fashizëm me një buzëqeshje. Është një fashizëm i butë dhe i ngadaltë por
vdekjeprurës që ju magjeps në çdo cep, duke ju tërhequr thellë dhe më thellë në nje vrime pa kthim. Ky është fashizmi neoliberal, që ka shfuqizuar dhe shfuqizon çdo ligj, çdo rregull që mund tju kete mbrojtur ju dhe kursimet tuaja si dhe asetet publike; Ai e përcolli dhe çoi  gjithçka në treg. Madje edhe pensionet tuaja me kursimet e juaja. Ato nuk janë më tuajat. Tregu vendos. Nuk besoni? – Shikoni Greqinë. – ” akoma se shikoni si ndodhi ” – Epo, ta garantoj qe e njejte do ndodhe. Duhet të kujdeseni per vendin tuaj dhe ta bëni përsëri vendin tuaj sovran. Më mirë vonë se kurrë. Koha spo na pret me.
Natyrisht, situata do të bëhet e padurueshme deri në pikën ku ju nuk mund ta merrni ate më, dhe ju do të doni ta merrni drejtimin e duhur po do të jetë tepër vonë. Lufta urbane do të jetë gati kundër jush.
Fashizmi me një buzëqeshje ju ka sjellë deri në pikën ku nuk ka kthim prapa. Është një
fashizëm i ri. Nuk është fashizmi i Hitlerit. Është i butë, i sofistikuar dhe vdekjeprurës,
nëse e kundërshtoni atë. Ju jeni manipuluar nga një matriksë e menaxhuar mire, e rrethuar
nga policia dhe ushtria, e gatshme për zjarr – por do të jeni mirë dhe do të ushqeni per aq
kohë sa dremitni, tamam si në marrëveshje.
Barcelona, Nice, Londër, Berlin, Mynih, Paris, Bruksel, Stokholm – dhe çfarëdo tjetër që do
të vijë, janë gurët e vegjël në një mozaik qe vetëm zmadhohet. Ju më mirë shikoni përpara se si do duket mozaiku kur të mbarojë – Fotoja e tij është e keqe, shumë e keqe.
Mendoni për mesazhin pikëllues që Mistër Putini i dërgoi Mbretit Felipe VI te Spanjës:
“Ne e dënojmë me forcë këtë krim brutal dhe cinik kundër civilëve. Ajo që ndodhi përsëri thekson nevojën që bashkësia globale të bashkojë përpjekjet për të luftuar kundër
forcave të terrorizmit “.
Zoti Putin nuk e përmendi Islamin. Ai e di se flet me liderët perëndimorë që janë në
një shtrat me terrorin, që nxjerrja e tyre nga shtrati është një ëndërr tubu. Ata janë blerë
ose kërcënuar – me premtime madhorë – që ta udhëheqin këtë sistem terrori drejt Urdhërit te
ri Botëror, ose siç tha Presidenti i Indisë, Modi me elasticitet në një intervistë të fundit për RT-në, derisa bota është përfundimisht një familje e lumtur. Bingo.
Por nuk është fundi. Ka alternativa. Bota perëndimore është si një anije që fundoset. Është një anije e ngadaltë e fundosjes, e ngadalshme dhe e qeshur si fashizmi që e drejton atë. Ne nuk mund ta vëmë re atë. Por shikoni rreth jush, vrasje masive, mashtrime, paligjshmëri në çdo hap, deri në nivelet më të larta të qeverisjes. Harrojeni mediat servile, ato gënjejnë. Shumica sot, e di këtë . Shekujt e ardhshëm ose më shumë, janë Epokë e Lindjes – Rusia dhe Kina po hapin portat për një ekonomi të paqes, të udhëhequr nga iniciativa e Presidentit Xi Jinping, e madhja OBI – Iniciativa One Belt, më parë OBOR – One Belt One Road; Një rrugë e re Memdafshi po shtrihet nga Shangai në Hamburg dhe nga Vladivostok në Lisbonë që lidh Sirinë dhe Iranin në Jug.
Behu i trim! Guxo te lirohesh. Shkëputu nga gënjeshtra dhe mashtrimi që kemi jetuar për dy mijëvjeçarët e fundit, gjithë rruga e  Perandorise Romakedhe deri sot mund të arrijë shpejt kulmin, një kulm i zjarrtë dhe i përgjakshëm që mund ti japë fund jetës që njohim ne nga një holokaust nuklear. Sepse bisha që po ngordh mund të mos doje qe të lërë të mbijetuar te tjerë ne planetin tonë.

Peter Koenig është një analist i ekonomisë dhe gjeopolitikës. Ai ka qenë gjithashtu një ish punojes i Bankës Botërore qe ka punuar gjerësisht në mbarë botën në fushat e mjedisit dhe burimeve ujore. Ai mban leksione në universitete në SHBA, Evropë dhe Amerikën Jugore. Ai shkruan rregullisht për Global Research, ICH, RT, Sputnik, PressTV, The Fourth Media (Kinë), TeleSUR, Vineyard i The Saker Blog dhe faqet tjera të internetit. Ai është autor i Implosion- Një Thriller Ekonomik rreth Luftës, Shkatërrimit të Mjedisit dhe Grey-fiction të Korporatës bazuar në fakte dhe mbi 30 vjet eksperiencën e Bankës Botërore rreth globit. Ai është gjithashtu bashkë-autor i Rendit Botëror dhe Revolucionit! – Ese nga Rezistenca.

OPINIONE