Bota

BE përshëndet marrëveshjen kontroverse EBA-Izrael

Bashkimi Evropian (BE) përshëndeti marrëveshjen midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) për të normalizuar marrëdhëniet.

“Normalizimi i marrëdhënieve do të jetë fitimprurës për të dy palët dhe është i rëndësishëm për stabilitetin rajonal”, tha para gazetarëve Nabila Massrali, zëdhënësja për politikë të jashtme e Komisionit Evropian.

“BE-ja është e angazhuar për një zgjidhje dyshtetërore dhe është e gatshme të punojë për rifillimin e negociatave midis izraelitëve dhe palestinezëve”, shtoi ajo.

Sipas marrëveshjes, e cila u ndërmjetësua nga Shtetet e Bashkuara, Izraeli dhe EBA ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet, ndërsa Izraeli u zotua që “përkohësisht” të pezullojë planin e tij të aneksimit të Bregut Perëndimor të pushtuar.

EBA u bë vendi i tretë arab që firmosi marrëveshje paqeje me Izraelin pas Egjiptit në vitin 1979 dhe Jordanisë në vitin 1994.

While the deal was welcomed by some countries, it triggered anger and outrage in most Muslim countries.

“With the deal, the UAE seeks instability in the region and betrays the Palestinian cause for its own interests,” Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said Friday.

Nabil Abu Rudeineh, a spokesman for Palestinian President Mahmoud Abbas, called the deal a “betrayal of Jerusalem, Al-Aqsa [mosque], and the Palestinian cause.”/AA

Etiketa

OPINIONE

INTERVISTA