Bota

Berezovsky punoi per Inteligjencen Britanike dhe e pagoi me jete kur deshi te kthehej ne Rusi

Manjati i arratisur rus Boris Berezovski punoi ngushtë me inteligjencën britanike dhe pagoi me jetën e tij kur vendosi të kthehej në Rusi, tha prokurori i Rusisë.
Pretendimi erdhi nga prokurori Yury Chaika të mërkurën gjatë një raporti në një seancë të përbashkët dydhomësh të parlamentit rus. Ai përsëriti një kërkesë të sugjeruar më parë nga disa zyrtarë në departamentin e tij, se vdekja e Berezovskit në Britani në mars të vitit 2013 ishte rezultat i nje loje te poshter.Duke ju drejtuar ligjvënësve, Chaika pretendoi se Berezovski ishte pjesë e një komploti që përfshinte qeverinë britanike për të vrarë te besuarin e tyre Aleksandr Litvinenko me polonium radioaktiv, të cilin Londra e akuzon Rusinë për vrasje.”Kur vendosi të kthehej në Rusi, ata nuk mund të lejonin që një person që kishte qasje në sekrete në lidhje me terrorizmin radioaktiv, dhe e vrane atë”, shtoi Chaika.Chaika shtoi se zyra e tij do të beje më shumë takime me mediat për të zbuluar prova shtesë në rastet penale që kanë të bëjnë me Berezovski, Litvinenko dhe individë të tjerë rusë të përfshirë në Britani. Ai tha takimi tjeter me median do mbahet  në qershor.Berezovski, një figurë e fuqishme në Rusi gjatë viteve 1990, u largua nga vendi në vitin 2001. Mbrapa në vendin e tij, ai u akuzua për përvetësim në shkallë të gjerë dhe më vonë u dënua në mungesë. Britania i dha atij azil politik dhe hodhi poshtë kërkesën e Moskës për ekstradimin e tij.Ndërkohë që jetonte në Britani, emri i Berezovski u paraqit në media disa herë, duke përfshirë betejën e tij të gjykatës me biznesmenin rus Roman Abramoviç dhe pas vdekjes së Litvinenkos.Në vitet para vdekjes së tij, Berezovski u përpoq të bënte një marrëveshje me qeverinë ruse për t’u kthyer. Ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në fshatin Sunninghill pas një vetëvrasjeje të raportuar. Ekzaminimi i trupit të trupit gjykues ka rezultuar me afirmim te vdekjes se tij por pa dhene detaje mbi shkakun e saj.