Shqiperia

Berisha bën patriotin: Rama dhe Vuçiç kanë plane antishqiptare

Pas daljes nga salla e Kuvendit, ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar gjatë një prononcimi për media kryeministrin  Edi Rama, se po miraton masat e egra antishqiptare të Vuçiçit në Kosovë.

Kam denoncuar me përgjegjësinë me të madhe qëndrimet albanofobe të Vuçiçit dhe Ramës ndaj shqiptarëve të Preshevës, në këtë periudhë mjalti midis këtyre dy zyrtarëve më të lartë. Regjimi i Vuçiçit ka ndërmarrë masa antishqiptare ndër më të egrat që ka njohur Presheva, Bujanvoci, Medvegjia. Ai synon ripopullimin e këtyre trevave të pastra shqiptare me refugjatë nga trojet e tjera të Ballkanit. Në dhunim të ligjit dhe Kushtetues, regjimi Vuçiçit ka zëvendësuar udhëheqësit vendorë legjitim me vasalë të tij, të cilët marrin në një mbledhje 50 e ca vendime të diktuara nga Beogradi, të miratuara nga Edvin Kristaq Rama”, – tha Berisha.