Sociale

Blendi Fevziu mburret per udhetimet e tij neper bote para popullit fukara (foto)

Ne nje kohe qe ne Shqiperi njerezit vdesin per buke oligarku Blendi Fevziu del ne TV Klan dhe mediat sociale dhe tregon per udhetimet e tij neper bote. Ne nje kohe qe te rinjte shqiptare largohen jashte vendit te detyruar nga varferia, gazetari Fefziu qe u be i njohur me emision “opinion”, eksploron duke gjezdisur gjithe boten, nga Filipinet, Kina, Tailanda, Kenia, Ruanda, Senegali dhe deri tek Panamaja e Noriegas dhe Kolumbia e Eskobarit. Ky eshte kulmi i krimit oligark ne Shqiperi ku pasaniket dhe te korruptuarit mburren me parate e tyre ne nje kohe qe shqiptaret e thjeshte nuk kane buke te hane. Kete lloj stili jetese ne Shqiperine e varfer e gezojne politikanet, oligarket dhe biznesmenet te cilet shpesh shihen tek takohen se bashku neper udhetimet e tyre perrallore. Nderkohe qe per shumicen e poullit te varfer shqiptar diskutohet buka, puna, shkollimi, ilacet dhe pagesat e faturave te dritave dhe ujit, Fefziu dhe oligarket shqiptare plotesojne kenaqesite dhe fiksimet ne eksplorimin e botes.