Opinion

Bolivi: Një grusht shteti edhe për Izraelin

Nga: Belen Fernandez

Menjëherë pasi Presidenti Bolivian i krahut të majtë Evo Morales u rrëzua në një grusht shteti të mbështetur nga SH.B.A. në nëntor, i maskuar si një reagim fisnik ndaj mashtrimit elektoral të supozuar, qeveria e përkohshme e krahut të djathtë të Bolivisë, e vetë-emëruar, me fanatizëm, njoftoi rinovimin e marrëdhënieve diplomatike me Izraelin.

Këto ishin ndarë nga Morales në 2009 gjatë Operacionit të Izraelit, Udhëheqja në Rripin e Gazës, i cili vrau rreth 1.400 palestinezë, duke përfshirë më shumë se 300 fëmijë. Megjithëse Izraeli natyrisht e bëri veten si viktimën e veçantë të çështjes, raporti i civilëve palestinezë me vdekjet civile izraelite ishte 400: 1.

Gjatë një sulmi të mëpashëm të shkaktuar nga Izraeli në Gaza në vitin 2014, me emrin Operacioni i Mbrojtjes në Kufi dhe që nënkuptonte masakrën e 2,251 palestinezëve (përfshirë 299 gra dhe 551 fëmijë), Morales e denoncoi Izraelin si një “shtet terrorist”, një vlerësim krejtësisht i saktë, duke pasur parasysh rrethanat dhe rekordin e sulmeve të Izraelit.

Rifillimi i marrëdhënieve

Kështu që nuk është për t’u habitur që Izraeli ishte i shpejtë për të përqafuar afrimin me qeverinë e pastruar rishtas të Bolivisë pas grushtit të nëntorit, me faqen e lajmeve të Izraelit Ynet që raportonte se “rifillimi i marrëdhënieve midis Bolivisë dhe Izraelit u bë i mundur në fund të mbretërimit të ish-armikut, Presidentit Abu Morales ”. (Nuk është e qartë nëse modifikimi Evo-tek-Abu ishte një gabim i çuditshëm apo një përpjekje e qëllimshme apo dashakeqe nga ndonjë person i Ynet për të Arabizuar emrin e udhëheqësit “armiqësor”.)

Mundësitë e lidhjes u shtuan duke u materializuar shpejt, pasi Bolivia shkoi për të kërkuar ndihmë nga Izraeli në trainimin e njësive policore për operacionet e terrorizmit. Më 6 dhjetor, Ministri i Brendshëm Bolivian, Arturo Murillo, i tha Reuters: “Ne i kemi ftuar ata të na ndihmojnë. Ata janë trajnuar për t’u marrë me terroristë. Ata dinë t’i trajtojnë. E vetmja gjë që duam është të sjellim paqe”.

“Terroristët” që gjoja po bëjnë kërdinë në Bolivi janë, sipas raportit të Reuters, “të majtët radikalë që dyshohet se kanë lidhje me presidentin e Venezuelës Nicolas Maduro dhe trafikantët e drogës, për të cilët qeveria e përkohshme e Bolivisë thonë se kishin nxitur trazira vdekjeprurëse në vend”. Me fjalë të tjera, përplasjet e zakonshme të kolegëve hemisferikë u përpoqën të justifikojnë çfarëdo ndërmarrje e krahut të djathtë ka nevojë për justifikim, dhe mos harroni kurrë se ushtria dhe policia Boliviane kanë qenë ata që kanë kryer masakra.

Reklamimi i shtypjes

Sa për përvojën e supozuar të Izraelit në “marrëdhënie me terroristët”, kush më mirë se një shtet terrorist të ofrojë trajnime kundër terrorizmit? Për të qenë të sigurt, shtatë-dekadat e pastrimit etnik të palestinezëve nga Izraeli dhe prishja e paqes në çdo hap e bëjnë atë një kandidat të fortë për ndihmësin e agjentit paqeruajtës Bolivian.

Por është pikërisht përvoja e gjerë e Izraelit në shtypjen brutale dhe shpesh vdekjeprurëse që i bën taktikat e saj aq të pranueshme për regjimet e krahut të djathtë në të gjithë botën. Në Amerikën Latine në veçanti, Izraeli ka qenë bashkëpunëtor në gjithçka, që nga armatosja dhe trajnimi i skuadrave të vdekjes në Guatemalë dhe El Salvador, nxitja e sjelljes vrastare të ish-diktatorit famëkeq kilian Augusto Pinochet, e deri në nxitjen e sjelljes vrastare të regjimit bashkëkohor të Kilit.

A është rastësi e pastër, një cudi, që forcat e sigurisë izraelite dhe kiliane kanë shfaqur kohët e fundit ekspozuan të njëjtin synim?

Ndërkohë, forcat e krahut të djathtë në Bolivi duket se po shihen sy për sy me Izraelin mbi rëndësinë parësore të shtypjes së të drejtave të vendasve dhe fshirjes së identitetit vendas. Ndërsa Izraeli vazhdon përpjekjet e tij për të eleminuar konceptin e palestinezëve, shpesh duke eleminuar fizikisht palestinezët në proces ndryshimi në Bolivianë tani qëndrohet me perspektivën e kthimit të fuqizimit të vendasve që ndodhi nën Morales, presidenti i parë dhe i vetëm autokton i vendit.

Deri në fund të nëntorit, rreth 33 kundërshtarë të grushtit të shtetit ishin vrarë, shumica e tyre vendas dhe qindra të tjerë të plagosur në përplasjet me forcat e sigurimit boliviane, siç theksohej nga gazetari me bazë në Bolivi, Jacquelyn Kovarik në një intervistë për Real News Network.

Aleanca genocidale

Pas rrëzimit të Morales, Kovarik tha, “njerëzit, veçanërisht në ushtri, filluan djegien e Wiphala, flamuri me ngjyrën e ylberit që përfaqëson të gjithë njerëzit vendas dhe afro-bolivianët, dhe përsëri është një flamur që përfaqëson vendasit e Pueblos jo vetëm në Bolivi, por në të gjithë Andet ”.

Por, ju e dini, trazirat ishin faji i atyre trafikantëve të majtë radikal-terroristë të mbështetur nga Venezuela.

Në mënyrë të parashikueshme, njoftimi i qeverisë së përkohshme Boliviane për rinovimin e afërt të lidhjeve diplomatike me Izraelin u prit me lavdërime të larta nga administrata Trump, ndërsa faqja famëkeqe e lajmeve e krahut të djathtë Breitbart duartrokiti presidentin e përkohshëm Jeanine Anez për përdorimin e “kohës së saj në detyrë për të rehabilituar shumë mardhënie të qeverisë së vendit, pas gati një dekade e gjysmë të sundimit socialist; rivendosja e marrëdhënieve diplomatike me Izraelin ishte një artikull afër kreut të listës së reformave që ajo kërkoi”.

Në fund të fundit, çfarë mund të jetë më e dobishme për këtë mesatare Boliviani duke luftuar për të mbijetuar sesa një aleancë diplomatike me një njësi gjenocidi në anën tjetër të planetit?

Nga ana e tij, Ministri i Jashtëm izraelit Izrael Katz u citua nga Times of Israel duke e lavdëruar afrimin si “kontribues në marrëdhëniet e jashtme të Izraelit dhe statusin e tij ndërkombëtar”.

Dhe ndërsa krahu i djathtë kërkon të pajtojë Bolivinë, çmontimin e solidaritetit me Palestinën dhe zbardhjen e brutalitetit të Izraelit në këtë proces nuk ka dyshim se grushti i shtetit kundër Morales ka qenë një grusht shteti edhe për Izraelin./Gazetaimpakt/middleeasteye/

OPINIONE

INTERVISTA