Bota

Bosi i Ryanair kërkon kontrolle shtesë mbi burrat muslimanë për siguri në aeroporte

Shefi ekzekutiv i Ryanair, Michael O’Leary bëri thirrje për profilizimin e burrave muslimanë në aeroportet sepse “kjo është nevojë nga vjen kërcënimi”, në një intervistë për gazetën Times.

Bosi i buxhetit të linjës ajrore i tha gazetës britanike se kontrollet për familjet duhet të jenë më pak të rrepta, ndërsa bëri thirrje që përqendrimi të zhvendoset te burrat muslimanë që udhëtojnë vetëm.

“Kush janë sulmuesit? Ata do të jenë burra beqarë që udhëtojnë vetë”, tha irlandezi në komentet e botuara të shtunën. “Nëse po udhëtoni me një familje me fëmijë, ju shkoni; shanset që ju do t’i shuani të gjithë janë zero”.

“Ju nuk mund të thoni gjëra, sepse është racizëm, por në përgjithësi do të jenë meshkuj të bindjes islame apo myslimanë. Tridhjetë vjet më parë ishin irlandezët”, tha 58-vjeçari. “Nëse nga aty ku jeni vjen kërcënimi, merruni me kërcënimin”.

Parlamentari laburist Khalid Mahmood tha që shefi i Ryanair ishte “inkurajues i racizmit”.

“Në Gjermani, këtë javë një person i bardhë vrau tetë vetë. A duhet të profilizojmë të bardhët për të parë nëse ata janë fashistë?” Times citoi Mahmood të thoshte: “Ai është shumë i paqartë dhe në të vërtetë po inkurajon racizmin”.

O ‘Leary është i famshëm për deklaratat e tij të diskutueshme. Dikur ai bëri thirrje për një taksë shtesë për pasagjerët me mbipeshë dhe u konsiderua si një plan “pagim-për-peshën” në fluturime Ryanair, megjithëse linja ajrore irlandeze kurrë nuk i zbatoi planet e tij./Gazetaimpakt/dailysabah/

OPINIONE