Bota

Çelik: Sanksionet e SHBA-ve kundër Iranit nuk i shërbejnë paqes

Zëdhënësi i partisë turke qeverisëse për Drejtësi dhe Zhvillim (AK), Ömer Çelik, ka deklaruar se sanksionet e SHBA-ve për eksportet e naftës iraniane nuk i shërbejnë paqes në rajon, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne deklarojmë se sanksionet e tilla janë vetëm ndëshkim i njerëzve dhe se nuk është e mundur të arrihen qëllimet e shkruara në asnjë mënyrë”, tha Çelik në një konferencë për media në selinë e partisë.

“Ne edhe njëherë theksojmë qartë se jemi kundër këtyre sanksioneve dhe se këto sanksione nuk do të japin rezultate të drejta”, shtoi Çelik.

Administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, në nëntor vendosi sanksione mbi eksportet iraniane të naftës, pasi u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit, e arritur midis Iranit, Washingtonit dhe pesë fuqive botërore.

Washingtoni muajin e kaluar njoftoi se do t’i japë fund përjashtimit nga sanksionet vendeve që ende blejnë naftë iraniane.

Lëvizjet janë pjesë e fushatës së “presionit maksimal” të Trumpit për të ndaluar shitjet e naftës iraniane, duke mohuar atë që Washingtoni tha se ishte burimi kryesor i të ardhurave të vendit./ AA