Bota Opinion

Çfarë bën Trump në dhomën e tij të luftës, ndërsa zgjedhja e tij afrohet?

Nga Abdullah Muradoglu

Steve Bannon interpretoi përpjekjen e demokratëve për të fajësuar Trump si “gjuajtja e pare” e shkrepur në luftën e re civile amerikane.

Bannon, i cili dëshiron të ndikojë në Partinë Republikane për tu bërë më të djathtë dhe populistët nën udhëheqjen e Trump, e shikon politikën si një luftë. Bannon ishte figura kryesore në fushatën që Trump fitoi Presidencën në zgjedhjet e vitit 2016. Bannon, i cili më vonë u bashkua me ekipin, besoi se ai i kishte shpëtuar fushatës falimentuese të Trump.

Duke e quajtur krijimin e dy palëve në Uashington “një moçal”, Bannon e përshkroi Trump si një drejtues që do ta “thante” atë. Rrjeti global i marrëdhënieve i Bannon krijon rreth “luftës” dhe “politikës” dhe i shënon kundërshtarët si “frontet e armikut” që duhet të prishen.

Sipas Bannon, republikanët kryesorë janë zgjatimet e brendshme të armikut. Bannon zhvilloi luftë kundër liderit të shumicës së Senatit Mitch McConnell, i cili i paraqiti një sfidë Trumpit. Pasi të dy arritën një marrëveshje, Bannon, i cili u emërua si krye-strateg me titullin gjeneral fitues i luftës, u hodh nga Trump dhe u neutralizua. Rrjeti i Bannon ishte çmontuar dhe tha ai se do ta vazhdojë luftën nga jashtë administratës Trump dhe pavarsisht kësaj që ndodhi. “Zgjedhjet e vitit 2020 do të zhvillohen midis populistëve të së djathtës dhe të majtës”, thotë Bannon dhe është duke pritur për një sinjal nga Trump për detyrën e tij të re.

Trump e përshkroi Hetimin Rus të realizuar nga Robert Mueller si një “gjueti shtrigash” dhe “një komplot të thellë shtetëror”. Në botën e Bannon, “gjendja e thellë” dhe “këneta” janë e njëjta gjë. Bannon nuk është në dhomën e luftës tani, por hija e tij po afrohet atje. Bannon u zëvendësua nga avokati privat i Trump, ish-kryetari i bashkisë së New York, Rudy Giuliani.

Në zgjedhjet e vitit 2016, Trump përfitoi nga publikimi i e-mailave të diskutueshëm nga kandidati rival presidencial Hillary Clinton dhe Partia Demokratike. Tani, Hunter, kandidati rival për djalin e Presidencës Joe Biden, është bërë arma më e rëndësishme e luftës së re për shkak të hijeve të dyshimit mbi aktivitetet e të tij, kur shërbeu në bordin e një ndërmarrje të naftës në Ukrainë. Kërkesa e Trumpit për një hetim mbi Joe Biden dhe djalin e tij Hunter në këmbim të lëshimit të 391 milion dollarëve si ndihmë amerikane për Ukrainën shkaktuan një luftë midis dy palëve. Fronti demokrat iu përgjigj masës së Trump duke u përpjekur ta “fajësojë” atë.

Dhoma e Përfaqësuesve kontrollohet nga demokratët ndërsa republikanët kanë shumicën në Senat. Senati ka fuqinë ta bllokojë këtë veprim, edhe nëse Dhoma e Ulët vendosë të fajësojë presidentin Trump. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë se përpjekjet e fajësimit janë shkatërruese për presidentët e SHBA.

Banorët e tjerë të dhomës së luftës së Trump janë Ungjilorët e Krishterë-Sionistë. Të krishterët-Sionistët e shohin botën si një fazë lufte që do të sjellë fundin e botës. Sipas këtyre qarqeve, lufta midis demokratëve dhe republikanëve është pjesë e “luftërave kulturore”. Megjithë të metat e tij personale, arsyeja për mbështetjen e tyre për Trump nuk do të thotë që ata t’i humbasin këto luftëra me çdo kusht. Prandaj, edhe emërimet në Gjykatën Supreme janë disa fusha beteje lufte.

Ish shoku i Bannon dhe këshilltari kryesor i politikës së Trump, Stephen Miller, deklaroi përpjekjen e fajësimit si një operacion të thellë shtetëror. Këshilltari fetar i Trump, prifti ungjillor Robert Jeffress, e përshkroi mbështetjen e Trump si një detyrë fetare në zgjedhjet e vitit 2020 dhe tha: “Është çështje e jetës dhe e vdekjes. Gjithçka është shumë e qartë, e zezë dhe e bardhë. Bëhet fjalë për bllokimin midis së mirës dhe së keqes. Kam frikë se nëse Demokratët do të arrijnë të fyejnë presidentin, kjo do të çojë në një përçarje në vend, njësoj si me Luftën Civile”, tha Jefress kohët e fundit. Në publikimet në Twitter Trump ka kërcënuar edhe Jefress.

Jay Sekulow, avokati privat i Trump, tha se ata ishin zmbrapsur nga Hetimi i Mueller përmes taktikave të luftës, dhe se ata po merreshin me hetimin e kundërshtimit në të njëjtën mënyrë. “Ka ekipe të ngurta brenda dhe jashtë Shtëpisë së Bardhë,” thotë ungjillori Sekulow, duke shkuar më tej në shkaqet e betejës. Bateritë janë duke punuar, ushtarët po e mbajnë atë të pastër, dhe gjuajtja e parë u qëllua. Eshtë e panevojshme të thuhet se kjo luftë civile amerikane është e lidhur ngushtë me fatin e të gjitha luftërave në botë./gazetaimpakt/yenisafak