Bota

Cicërimat e Stratcom të SHBA-së, largohen festimet e dhunshme të Vitit të Ri (VIDEO)

Komanda Strategjike e Shteteve të Bashkuara ( Stratcom ) – një degë e aftë bërthamore e ushtrisë amerikane – shkroi një mesazh video ogurzi në prag të vitit 2019 që duket se kërcënonte të bombardonte Times Square.

Cicërimi u fshi më vonë, por   ende mund të shihet këtu . Stratcom ofroi një apologji pasi  e fshiu atë, “statusi yn i mëparshëm NYE ishte në   shije të dobët dhe nuk pasqyron vlerat tona. Kërkojmë ndjesë. Jemi të përkushtuar  te siguria e   Amerikës dhe aleatëve “.

 

Në cicërim, Stratcom vuri në dukje mënyrën tradicionale të  viti me   rënien e  një topi masiv në   Times Square, Nju Jork. “Ungjilli traditë në  # NewYear   duke rënë topi i madh … nëse ndonjëherë është e nevojshme, ne jemi gati për të   bie diçka shumë, shumë më e madhe, ” tha Stratcom , duke inkurajuar përdoruesit e Twitter   shiko videon e bashkangjitur   tweet “deri në fund!”

“# PeaceIsOurProfession ,” shpall tweet.

 

Videoja përmban bomba të Northrop Grumman B-2 Spirit Stealth Bomber  që vendos bomba të mëdha konvencionale   objektiva të ndryshëm, ndërkohë që luan muzika metal ne  sfond. Fjalët “STEALTH”, “READY” dhe “LETHAL” flasin  ne ekran.

Vërejtën disa përdorues të Twitter   se tweet ishte një   shkelje e mundshme e   Politikave te Twitter per dhunën. Një përdorues tweeted për të te  CEO i kompanisë Jack Dorsey se “kjo llogari po hap dhunë”. Një tjetër pyeti “si nuk është kjo një shkelje e   politikës se twitter LOL çfarë keni për të  ber qe te  largohet  kjo qe kërcënon me bombardime këtu. ”

 

“Twitter llogaritë ushtarake gjithnjë e më shumë po drejtohen nga   thirrje e   postera të forumit të detyrës “, u përgjigj një përdorues Twitter.” Më shumë shenja të  një kombi te fiksuar plotësisht per  vdekjen, luftën dhe fuqinë ushtarake, “gazetari Tim Shorrock komentoi . Gazetari Chris Hooks tha se Komanda Strategjike Ajrore Amerikane dhe Stratcom kanë qenë “historikisht provinca e psikopatëve qe  nga LeMay , por   gjëja më alarmante   eshte se gjëra si   kjo është se nuk e kuptojnë sa ata janë të tmerruar “.

Jeff Schogol , një gazetar i Pentagonit u përgjigj per “Task & Purpose”, botim veteran i ushtrisë amerikane   video me   fjalët nga   Kënga Vera Lynn e epokës së epokës “Ne do të takojmë përsëri”, e cila më vonë u bë e njohur   pjesë nga   filmi i Stanley Kubrick 1964 “Dr. Strangelove ose: Si kam mësuar,  te ndaloje shqetësimin dhe dashuroje bombën. ”

 

Historia e “Dr Strangelove” nxjerr jashtë lumenjtë   e kontrollit si   gjenerali fiktiv i Brigadierit të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara Jack D. Ripper uzurpon komandën dhe urdhëron pilotët B-52 bombardues të   hedhin bomba hidrogjeni,   nje numer i  tyre  në   Rusi.

https://twitter.com/PaulSzoldra/status/1079836282816159745

 

Ripper, i cili është psikik dhe i obsesionuar   nga një teori komploti ku  komunistët sovjetikë po i shtojnë fluorid uji te pijshëm te amerikanëve për të ndotur “lëngjet e tyre të çmuara trupore”, vret veten kështu që eprorët e tij nuk mund ta torturojnë atë derisa   ai heq dorë   nga kodet e kërkuara për të  urdhëron kthimin e   pilotët.

 

Në film, sovjetikët kishin një pengesë   – Makina e Qametit   – kjo do ta shkatërronte botën nëse Rusi goditej. Por kjo ende nuk ishte zbuluar, duke i bërë aftësitë e saj parandaluese që nuk ekzistonin. Filmi mbaron me   një amerikan overzealous duke tundur kapelen e tij të kaubojit    si   ai kalëron një bombë hidrogjeni, për prejardhjen e saj mbi   Rusia, e cila angazhohet në Makinë e Doomsday dhe shkatërron botën.

 

Joseph Cirincione , autor i   tre librave rreth   armëve bërthamore, duke përfshirë “Natëkalimet bërthamore: Sigurimi i botës para se të jetë tepër vonë”, në fillim, nuk besoja se kjo mund të ishte e vërtetë, por është.   një i sëmurë, shaka nga   Komanda jonë Strategjike. E turpshme. ”

 

Alexandra Bell, drejtoreshë e lartë e politikës në   Qendra për   Arms Control & Non-Proliferation, tweeted, “Vetëm standardi juaj” Gëzuar Vitin e Ri / Ne jemi gati për të   vrasin njerëzit   ne shkallë masive, e paimagjinueshme ‘përshëndetje pushimi’, e ndjekur nga   nje seri e   emoxhis që përshkruan kampanjën , syzet e zhurmshme, fishekzjarret dhe vdekja.

Nëse Presidenti Donald Trump vitin e parë në   zyra është çdo tregues, 2018 do të ketë qenë një udhëtim i egër për marrësit e  Bombave amerikane. Më parë Sputnik raportoi se gjatë   Vitit te parë te Trump në   zyre, SHBA mesatarisht ka hedhur 121 bomba në ditë, në krahasim me   345 në ditë nën   Presidenti Barak Obama dhe 24 çdo ditë nën   George W. Bush. Ndërkohë, ushtria amerikane ka hedhur më shumë bomba  ne Afganistan në   2018 se   çdo vit./ sputniknews/ Gazeta Impakt