COVID-19/ Ndërron jetë 71-vjeçari, viktima e 31-të nga koronavirusi në Shqipëri

Edhe një 71 vjeçar ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se burri ishte në gjendje të rëndë prej 1 muaji, ndërsa mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Sipas Ministrisë, pacienti nga Shkodra vuante edhe nga sëmundje bashkëshoqëruese diabet, insuficiencë kardiake, hipertension dhe anemi kronike.

NJOFTIMI

Një pacient 71-vjeçar, i konfirmuar me COVID-19, në gjendje të rëndë prej 1 muaji, me insuficiencë respiratore akute, ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi” mbrëmjen e sotme.

Pacienti 71-vjeçar me inicialet B.S., nga Shkodra, me pneumoni bilaterale, që vuante dhe nga sëmundje bashkëshoqëruese diabet, insuficiencë kardiake, hipertension, anemi kronike, megjithë asistencën e specializuar mjekësore në reanimacionin e spitalit “Shefqet Ndroqi”, nuk arriti të mbijetojë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerit dhe apelon qytetarët t’i respektojnë me shumë rigorozitet masat e distancimit fizik, pasi janë përcaktuese për frenimin e përhapjes së COVID-19.

31 qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me COVID19, pavarësisht përpjekjeve të stafeve mjekësore të spitaleve COVID./tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne