Rajoni

Daçiç në Edirne: Serbia, krah Turqisë kundër FETO-s

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha gjatë një vizite në Edirne se vendi i tij mbështet luftën e Turqisë kundër organizatës FETO.

“Pozicioni ynë është i qartë: ka pasur një shkollë dhe ka qenë e mbyllur. Marrëdhënia jonë me vendet e tjera ka qenë gjithmonë e hapur, e qartë dhe e sinqertë. Kjo marrëdhënie vazhdon. Ne jemi me Turqinë në luftën e saj kundër FETO-s”, tha Daçiç në Edirne, ku mori pjesë në ceremoninë e hapjes së Konsullatës së Nderit të Serbisë.

Duke kujtuar që të dy vendet hequr vizat, Ministri i Jashtëm serb theksoi rëndësinë e mbajtjes së marrëdhënieve të mira midis Serbisë dhe Turqisë.

“Ne kemi një Marrëveshje të Tregtisë së Lirë, kemi udhëtuar pa viza për tetë vjet. Bashkëpunimi i dy vendeve tona është i rëndësishëm për përfitim të ndërsjelltë. Ne jemi duke punuar në infrastrukturën e përdorur nga diaspora turke kur udhëtojmë nga Evropa Perëndimore në Turqi. Ne jemi të hapur për çdo propozim për zgjidhjen e nga të gjitha problemeve me të cilat përballen këta njerëz”, shtoi Daçiç.

Ai gjithashtu tha se bisedimet për eksportet e mishit nga Serbia në Turqi po vazhdojnë. /tesheshi

Etiketa

OPINIONE