Rajoni

Daçiç reagon pas deklaratave të Ramës: Ata s’po e fshehin më, duan të krijojnë një shtet të vetëm

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka reaguar në lidhje me deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në mbledhjen e dy qeverive që u mbajt në Pejë.

Ai ka thëne se Shqipëria dhe Kosova më nuk e mbajnë të fshehur dëshirën për të krijuar një shtet të vetëm.

Sipas Daçiq mbështetja që Edi Rama po i bën Kosovës ka për synim krijimin e “Shqipërisë së Madhe”, shkruan Tanjug.

Ai shtoi se duke mbështetur vendimin e Kosovës për vendosjen e taksës 100% për mallrat e Serbisë, Edi Rama “vrau bashkëpunimin rajonal dhe vlerat evropiane”.