Shqiperia

Denoncimi/ Polici u rrah gati për vdekje nga të burgosurit në Peqin

Sali Berisha në një status në Facebook publikoi mesazhin e një qytetari i cili denoncon situatën dramatike në burgun e Peqinit.

Berisha shprehet se miqtë e qeveritarëve dhe baronët e drogës bëjnë ligjin. ‘Ata rrahin, keqtrajtojnë personelin dhe drejtoria e burgjeve mbulon krimet e tyre ndaj punonjesve’, – shkruan ndër të tjera ish-kryeministri.

Ai shton më tej se pothuajse çdo javë vdesin të burgosur të varfër, ku sipas Berishës shkak janë sëmundjet e pamjekuara dhe keqtrajtimi.

Ndërkohë që qytetari i cili denoncon tek Berisha shkruan se situata në burgun e Peqinit është alaramante.

‘Para disa muajsh një polic është rrahur gati për vdekje, po kështu para disa ditësh një edukator është qëlluar nga dy të burgosur. Për këto raste nga drejtoria e burgjeve është heshtur dhe nuk bëhet ansjë denoncim, rastet mbahen të fshehtë, edhe pse kemi të bëjmë me një burg të sigurisë së lartë. Pa folur pastaj për futjen e sendeve dhe lëndëve narkotike që sjellin më pas efekte negative në sjelljet me personelin’, – shkruan qytetari në adresë të Berishës.

Denoncimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha:

Burgjet ku ligjin e bejne baronet e krimit dhe droges!

Miq, burgjet tona jane ferr i vertet per fukarenjte dhe njerezit e pambrojtur. Pothuaj çdo jave vdesin te burgosur te varfer, nga smundje te pamjekuara, keqtrajtim etj.

Kurse miqte e qeveritareve baronet e droges dhe krimit bejne ligjin. Ata rrahin, keqtrajtojne personelin dhe drejtoria e burgjeve mbulon krimet e tyre ndaj punonjesve.

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. Sb

Ju pershendes Doktor. Me respektin per ju si qytetar, kam mundesine qe tju shkruaj dicka qe do jete e vlefshme per tu denoncuar, si nje problem real qe po ndodh ne burgjet e vendit.

Ajo qe do te kerkoja nga ju per shkak te besueshmerise se kofedencialitetit, sepse ai qe ma ka thene eshte punonjes i burgut te Peqinit, (polic) me thote se ne kete burg te sigurise se larte ku ka te burgosur te perjetshem, sjellja e te burgosurve me personelin e sherbimit, policet dhe me edukatoret, eshte jo normale.

Para disa muajsh nje polic eshte rrahur gati per vdekje, e moren me barrele nga nje i burgosur apo disa te burgosur per nje shkak te parendesishem,

Po keshtu para disa ditesh nje edukator eshte qelluar nga dy te burgosur.

Per keto raste nga drejtoria e burgjeve eshte hedhtur dhe nuk behet ansje denoncim, rastet mbahen te fshehte,. edhe pse kemi te bejme me nje burg te sigurise se larte.

Nga polici ne fjale thuhet se takimet e policeve kur shkojne ne takimet e te burgosurve eshte jashte cdo parametri, ku cdo edukatori apo polici mund ti merret edhe jeta nga te burgosurit dhe askush nuk mban pergjegjesi. Pa folur pastaj per futjen e sendeve dhe lendeve narkotike qe sjellin me pas efekte negative ne sjelljet me personelin.

Shpresoj ne mirekutpimin e kofidencialitetit, pro edhe te vertetesise se informaciponit

Pale te flasesh per niveline punonjesve apo punonjeseve sidomos atyre qe jane caktuar nga partia e Edi Rames qe jane nen nivelin e lejuar , me arsim te blere dhe shkollim te manget

Kete te vertete e thash duke marre shkas se si eshte regjimi i te burgosurve ne SHBA permes nje filmi, ku te burgosurit nuk behen dot si ganstere, ndersa ne burgjet tona, te burgosurit sillen tamam si kapo dhe punonjesve nuk ua mban te bejne gek mek se i pushojne nga puna, edhe pse jane te rrezikuar me jeten.