Opinion Shqiperia

Deputeti Doshi a do ta zbythë dot Departamentin e Shtetit?

Nga Gjergji Thanasi.

Vendimi i Departamentit të Shtetit për t’ia ndaluar hyrjen në ShBA deputetit Tom Doshi dhe familjarëve të tij është një rast i artë për të relativizuar në sytë e në mendjen e shqiptarëve rëndësinë thuajse hyjnore të “qiraxhinjve” të Rilindja Ridge-it. Ka një shans shumë të madh, që deputeti Doshi duke paguar aty, ku duhet dhe aq sa duhet, ta bëjë nul, ta bëjë të paqenë këtë vendim anti Dosh të firmosur nga vetë sekretarit Mike Pompeo.

Në vitin 2008 ambasadori i atëhershëm Withers iu qep me bukë në trastë deputetit Doshi, por shpërthimi vrastar i Gërdecit e sfumoi kauzën e Withers-it të ngratë në mbrojtje të gazetarit Besar Likmeta të dhunuar nga deputeti Doshi. Në Wiki-leaks-at e famshmë deputeti Doshi akuzohej nga amerikanët por edhe nga deputetë të atëhe rshëm socialist si Blushi & Co si narkotrafikant i fuqishëm. Pikërisht pas akuzave të tilla erdhi edhe ndalimi i parë i Doshit për të marrë vizë amerikane. Ndryshe nga proverbi shqiptar : muri lu burri s’lu, në Amerikë funksionon proverbi tjetër shqiptar: paraja e hedh ujin përpjetë. Deputeti Doshi në vitin 2013 dhuroi një shumë të konsiderueshme dollarësh në favor të lobit ebre në SHBA dhe ndërhyrja e ebreo-amerikanëve dha rezultat. “Qiraxhinjtë” e Rilindja Ridge në fund të tetorit 2013 e hëngrën turpin me bukë dhe i akorduan deputeti Doshi vizë amerikane një vjecare me shumë hyrje e dalje. Deputeti socialisto-demokristiano-socialdemokrat Doshi jo vetëm shkeli ligjërisht në Amerikë, por pati bisedime pune me kongresmenë amerikanë në nëntor 2013. Për më shumë mund të shikohen fotot e takimeve të tija në ambientet e Kongresit me kongresmenin Jim McDermott dhe kongresmenin Eliot Engel. Kongresmeni Jim madje e shoqëroi deputetin Doshi edhe në një vizitë në Shtëpinë e Bardhë.Faktikisht 2 kongresmenët amerikanë ishin thjesht si aktorët figurantë në një film Hollivudi. Njerëzit, që e shndërruan në një leckë pacavure ambasadorin Withers, desk oficerin për Shqipërinë në Departamentin e Shtetit dhe zv/ndihmës sekretarine shtetit të vitit 2013 ishin disa xhentëllmenë cifutë, që në këmbim të një donacioni me 5 zero në USD të Tomës për OJQ-në amerikane AIPAC (OJQ-ebreo-amerikane) e zhbënë impenjimin anti drogë të diplomatëve të mjerë amerikanë në Uashington e në Tiranë. Ebrenjtë e nderuar amerikanë Lee Losenberg, Alan Solow, Daniel Shure (mik personal i Barak Obamës), Leroy L.  Allala, si edhe ebreu amerikano-polak nga Cikago Tom Bartkoski kundrejt pagesës së majme të Tomës, shkresat zyrtare anti drogë e anti korrrupsion të diplomatëve amerikanë në Uashington e në Tiranë i shndërruan në Letër “Scotex”!!!! Lexuesi për më shumë mund të shohë fotot e deputetit të nderuar Doshi me zotërinjtë Rosenberg, Bartkoski, Shure, Deshler & CO.

A do paguajë përsëri deputeti Doshi!?!?!?!!?

Pavarësisht nga propaganda e Ambasadës Amerikane në Tiranë, që të kujtone agjitpropin  e kohës së Dullës, me një donacion plotësisht të përballueshëm nga deputeti më i pasur shqiptar (Tom Doshi) prej diku te 250-300 mijë USD miqtë ebrej të z. Doshi në Amerikë me të tillë pare e hedhin ujin përpjetë, sic thotë proverbi shqiptar. E ke të fituar bastin, që nëse Tom Doshi, deputeti më i votuar i parlamentit shqiptar, paguan shumën e mësipërme, zyra konsullore e Ambasadës Amerikane në Tiranë do të jetë shumë e lumtur ta pajisë Doshin me vizë amerikane një vjecare me shumë hyrje dalje, pavarësisht përrallave aktuale e të shkuara të Departamentit të Shtetit për gjoja korrupsionin apo përfshirjen në trafik narkotikësh të deputetit katolik Doshi.Një pagesë e tillë dhe një vizë amerikane nuk është thjesht tangërllëk apo sfidë eTom Doshit,  legjendës së maleve shqiptare në kushtet e pluralizmit! Një vizë e tillë amerikane është një mjet i shkëlqyer vetëmbrojtjeje. Dyshes Llalla-Rovena me modesti ua këshilluam të bënin nga një donacion të majmë të ebrenjtë e AIPAC-ut në Amerikë dhe të zbythnin Departamentin e Shtetit për punën e anullimit të vizave dyshes Rovena-Llalla, për më shumë në linkun: http://gazetaimpakt.com/kush-ia-pagoi-100-000-usd-kryeministrit-tim/. Dyshja e mësipërme nuk na dëgjoi! Rezultati: Rovena nën hetim për nja një dyzinë apartamentesh dhe nja dy magazina, ndërsa Llalla kandidat për azil politik në RFGJ!Me një pagesë të tillë deputeti Doshi, jo vetëm nuk shndërrohet në azilant diku në Tasmani apo në Guinenë e Re Papua, por vazhdon të kontribojë në Parlament si ligjëvënëns i nderuar shqiptar. Sic thonë francezët: Parisi ia vlen një meshë edhe ca qindra mijëra dollar për AIPAC-un hebreo-amerikan ia vlejnë më shumë se një meshë. Për deputetin biznesmen  Onorevole (të nderuarin) Doshi ky do të jetë investimi i jetës së vet. Me një investim të tillë dhe me një elektorat besnik si ai katolik në Bërdicë-Velipojë e më gjerë Tom Doshi e ka të garantuar, që del në pension, si deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Pa një investim të tillë Toma përfundon si Rovena e Llalla. Jo më kot anglezët kanë proverbin: His shipwrecked (Llalla’s)my landmark (Toma’s)!!!!!

P.S. Nëse deputeti i nderuar Doshi me tufat me dollarë për lobistët hebrenj arrin ta zbythë vetë Mike Pompeo-n e Departamntit të Shtetit, atëhere besoj se “delet” shqiptare, do pushojnë së blegërituri të entuzuazmuara nga  përrallat e  demokracisë liberale, sundimit të ligjit e më the e të thashë!!!!!