Bota

Deshmitari kryesor për vrasjen e gazetares malteze shtrohet në spital, dyshime për vetëvrasje

Dëshmitari kryesor për vrasjen e gazetares malteze Daphne Caruana Galizia është shtruar në spital. Ai dyshohet se është përpjekur të vetëvritet, pasi është gjendur me fyt të çarë.

Melvin Theuma kishte marrë një falje nga Presidenti në këmbim të sigurimit të informacionit në lidhje me mendjemprehtësinë e një biznesmeni me lidhje të forta me qeverinë e Partisë së Punës, Yorgen Fenech. Emrat e disa politikanëve kryesorë, përfshirë ish-kryeministrin Joseph Muscat, janë nxjerrë gjatë hetimit dhe seancave dëgjimore të mëvonshme gjyqësore.

Theuma, i cili ka pranuar përfshirjen e tij në atentat dhe ka premtuar të japë informacione për të tjerët të përfshirë, u gjet i therur në fyt në shtëpinë e tij, ditën e martë. Prona ishte në ruajtje nga policia në atë kohë.

Policia lëshoi ​​një deklaratë menjëherë pasi tha se Theuma po vuante nga plagë të rënda pasi ai kishte “lënduar veten”. Një zëdhënës i policisë më pas u tha mediave se plagët e shumta me thikë ishin “vetë-shkaktuar”. Ai ishte gjetur me thikë në dorën e djathtë dhe lëndime të shumta në veshkat, kyçin e dorës dhe qafën.

Vetëm javën e kaluar, Theuma pranoi se pagoi rreth 30,000 euro shefin e policisë Lawrence Cutajar në këmbim të faljes.

Ngulja e thikës ndaj vetes, është një metodë tepër e rrallë e vetëvrasjes dhe përbën midis 1% dhe 3% të të gjitha rasteve./exit

OPINIONE

INTERVISTA