Sport

Zvicra shkon në Botëror me 4 shqiptarë

Switzerland's Xherdan Shaqiri, center, celebrates with Valon Behrami, right, and Granit Xhaka, left, after the first goal for Switzerland during a Worldcup qualification soccer match between Switzerland and Albania at the Swisspor Arena in Lucerne, Switzerland, Tuesday, September 11, 2012. (KEYSTONE/Walter Bieri)

Zvicra ka bërë publike gjatë ditës së sotme listën me të cilët do të paraqitet në Botërorin e Rusisë. Nuk ka vend për shumë surpriza nga ana e trajnerit Petkoviç, që do të paraqitet me 4 shqiptarë në këtë turne. Behrami, Xhemaili, Shaqiri dhe Xhaka janë futbollistët e përzgjedhur nga ana e Zvicrës, që do të jenë pjesë e këtij Botërori.

Tashmë Behrami mund të thuhet se është futur në “librin e historisë”, pasi Botërori i Rusisë është i katërti në karrierën e tij. Nga ana tjetër, për Xhemailin dhe Shaqiri ky është Botërori i tretë, ndërsa për Granit Xhakën bëhet fjalë për pjesëmarrjen e dytë radhazi në një eveniment të tillë, pasi atij të zhvilluar në Brazil.

Portierë: Yann Sommer , Roman Bürki , Yvon Mvogo .

Mbrojtës: Stephan Lichtsteiner , Ricardo Rodriguez , Johan Djourou, Manuel Akanji , Michael Lang , Fabian Schär , Nico Elvedi , François Moubandje .

Mesfushorë: Valon Behrami , Granit Xhaka , Denis Zakaria , Blerim Dzemaili , Remo Freuler , Gelson Fernandes , Xherdan Shaqiri , Steven Zuber .

Sulmues: Breel Embolo , Haris Seferovic, Josip Drmic , Mario Gavranovic .

OPINIONE

INTERVISTA