Bota

Djali i Kadafit: Italia po përpiqet të rikolonizojë Libinë

Djali i ish-sunduesit libian Muammar Gaddafi të enjten tha se Italia, duke vendosur anije luftarake në ujërat territoriale libiane, po kërkon të rikolonizojë Libinë duke përsëritur kolonizimin dhe strategjinë fashiste të së kaluarës.

Saif al-Islam Gadafi raportohet të ketë thënë se Italia dëshiron të ri-kolonizojë Libinë, duke përdorur plazhet e Tripolit si koloni të Romës.

Sipas një burimi të kanalit televiziv Libia 24 TV, Saif al-Islam theksoi se italianët shkatërruan marrëdhëniet e ndërsjella me Libinë si fqinjë pasi ata i lejuan avionët e NATO-s të bombardonin qytetet dhe tokën libiane nga bazat e tyre ajrore.

“Ja tek janë italianët që po përsëritin skenarin e NATO-s me provokimin e ndjenjave dhe dashurinë e libianëve ndaj tokës së tyre duke dërguar anije luftarake për të shkelur sovranitetin e Libisë për shkak të sjelljes së papërgjegjshme të disa zyrtarëve libianë”, tha Saif Gaddafi raportuar nga një burim i Libia 24 TV.

Ish reagimi i fortë i Libianit erdhi pasi Roma njoftoi vendosjen e anijeve italiane në ujërat libiane në një lëvizje për të frenuar migrimin ilegal.

Italia javën e kaluar tha se kryeministri i mbështetur nga OKB bëri kërkesën për marinën italiane për të ndihmuar rojet bregdetare libiane për të luftuar kalimin e Mesdheut nga emigrantët e paligjshëm.

Italia mbajti të pushtuar Libinë nga viti 1910 deri në vitin 1947, kohë kur i humbi të gjitha kolonitë e ish perandorisë italiane.

Saif al-Islam dhe babai i tij e humbën sundimin mbi Libinë në vitin 2011 në një revolucion të mbështetur nga NATO. Ai u arrestua në nëntor 2011 në Libinë jugore dhe u burgos në Zintan.

Ai përfitoi një amnisti nga parlamenti me bazë në Tebruk dhe u lirua në muajin qershor. Thuhet se është duke jetuar në Beida, selia e qeverisë rivale me bazë në lindje./ Gazeta Impakt

burimi:northafricapost