Djali i studiuesit saudit të burgosur u arrestua për mbështetje të çështjes palestineze

Autoritetet Saudite njoftojnë se kanë arrestuar djalin e një kleriku të shquar disident të burgosur për mbështetjen e tij për kauzën palestineze dhe denoncimin e fortë të përpjekjeve të mbretërisë për të normalizuar marrëdhëniet diplomatike me regjimin izraelit, pas kontakteve klandestine.

Grupi i të drejtave Burgosurit e Ndërgjegjes, i cili është një organizatë e pavarur joqeveritare që mbron të drejtat e njeriut në Arabinë Saudite, njoftoi në një postim në faqen e tij zyrtare në Twitter se zyrtarët sauditë kanë arrestuar Abdulaziz al-Odah, duke shtuar se “arrestimi tregon qartë se dënimi i normalizimit të lidhjeve me regjimin e Tel Aviv dhe mbështetja për kauzën palestineze do të çoj` aktivistët pas hekurave. Ky është krimi i vetëm i Abdulazizit ”.

Abdulaziz al-Odah është djali i Shejh Salman al-Odah.

Më 10 tetor, e ashtuquajtura Gjykata Penale e Specializuar në Riad e pushoi gjyqin e klerit 62-vjeçar deri në 30 tetor, pa dhënë asnj` arsye.

https://twitter.com/m3takl_en/status/1182260056101982208/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1182260056101982208&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.presstv.com%2FDetail%2F2019%2F10%2F15%2F608753%2FJailed-Saudi-scholars-son-arrested-for-supporting-Palestinian-cause%3Ffbclid%3DIwAR2to6Y5pgcFuLgWzZgU8LoZBREjg-40f384twiIZ5z_rWmC_eaMYl8_0uQ

Gazeta saudite në gjuhën arabe Okaz raportoi më 4 shtator 2018 se prokurorët publik saudit kishte ngritur plot 37 akuza kundër Shejh Odahut, madje kërkuan ekzekutimin e tij.

Autoritetet Saudite arrestuan studiuesin e shquar musliman më 7 shtator të vitit të kaluar dhe që atëhere e mbanin atë në burg të vetmuar pa akuza ose gjyq.
Zyrtarët kanë vendosur ndalime udhëtimi edhe për anëtarët e familjes së tij. Një anëtar i familjes i tha Human Rights Watch se kleriku i shquar po mbahej mbi refuzimin e tijpër të zbatuar një urdhër të autoriteteve saudite që të publikoj` një tekst specifik për të mbështetur bllokadën e Katarit të udhëhequr nga Sauditët.

Në vend të kësaj, Odah postoi një status, duke thënë: “Zoti i harmonizoftë zemrat e tyre për të mirën e popullit të tyre”, një thirrje e dukshme për pajtim midis shteteve të Gjirit Persik, tha grupi për të drejtat e bazuara në SHBA në një deklaratë.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti ndërprenë lidhjet diplomatike me Katarin në 5 qershor 2017, pasi e akuzuan zyrtarisht atë për “sponsorizimin e terrorizmit”.

Katari tha se masa ishte e pajustifikuar dhe bazuar në pretendime dhe supozime të rreme.

Koha e fundit Arabia Saudite ka rritur masat e arrestimeve me motiv politik, ndjekjen penale dhe dënimin e disidentëve paqësorë dhe të fushatës së të drejtave të njeriut.

Gjatë viteve të kaluara, Riad gjithashtu ka ripërcaktuar ligjet e tij kundër terrorizmit për të synuar aktivizmin.

 

Në janar 2016, autoritetet saudite ekzekutuan klerin shia Sheik Nimr Baqir al-Nimr, i cili ishte një kritik i hapur i politikave të regjimit të Riad. Nimr ishte arrestuar në Qatif, Provinca Lindore, në vitin 2012./gazetaimpakt/presstv

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne