Bota Opinion

Dollari amerikan është vetëm pak vite larg humbjes së dominimit global, thotë investitori Jim Rogers

Nga: Thomas White

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i madh debitor në botë janë duke u përkeqësuar dhe më keq, sipas mësuesit të investimeve Jim Rogers, në një bisedë në RT.
Rogers pranon se ai ende zotëron shumë dollarë amerikanë, por jo sepse është një monedhë e shëndoshë.

“Pra, do të thonit pse e zotëroni atë monedhën amerikane? E kam për shkak se po vijnë trazirat, njerëzit kërkojnë një strehë të sigurt në trazira, kështu që ata do të shkojnë në dollarë. Nuk është e sigurt, por ata mendojnë se është “.

Investitori shpjegoi se monedha amerikane do të rritet, por shumë vende si Kina, Irani, Rusia dhe të tjerët tani po përpiqen të heqin qafe.
“Në vitet e ardhshme dollari amerikan do të humbasë pozicionin e saj si valutë rezervë botërore dhe në mes të shkëmbimit të botës,” tha Rogers, duke shtuar se bota gjithmonë ka lëvizur nga monedhat dominuese në të kaluarën kur situata ndryshoi.

Ai tha se britma britanike dikur ishte monedha dominuese në botë dhe para kësaj ka pasur monedha të tjera dominuese si peseta spanjolle, frangu francez dhe guilderi holandez.
“Ata të gjithë kishin atë pozicion në një kohë apo në një tjetër, por më pas shkuan në të tepërta dhe nuk janë më të shëndoshë, humbën pozicionin e tyre … Njerëzve nuk u pëlqen fuqia e Uashingtonit, kështu që ata po largohen dhe gjejnë mënyra për të ikur nga dollari . Ajo ka ndodhur gjatë gjithë historisë, ka ndodhur me paundin, ju e dini pjesën tjetër të kësaj historie, tha Rogers.

Ai përmendi Rusinë dhe Turqinë si shembuj të vendeve që tani po fillojnë të tregtojnë me njëra -tjetrën drejtpërdrejtë në monedhat e tyre. “Të gjithë tani po përpiqen të heqin qafe dollarin amerikan,” tha ai.

Duke folur për monedhën e mundshme alternative, e cila mund të zëvendësonte dollarin amrikan, Rogers tha: “I vetmi që shoh në horizont është renminbi i Kinës. Renminbi nuk është edhe i konvertueshëm, kështu që është e pamundur për një kohë të gjatë”.

Investitori shtoi se ne mund të kemi monedha rajonale për një kohë të caktuar, por nuk ka kuptim që të kemi dy ose tre monedha dominuese.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA